Rodina použila stůl a nevěděla kolik stojí: Sběratelé snili o tomto nábytku už léta

Rodina amerického podnikatele a interiérového designéra Davida Denhama z Oklahomy pozvala do svého domova zástupce aukční síně Heritage Auctions Karen Rigdon, aby zhodnotili sbírku obrazů po smrti sběratele, píše Antiques Trade Gazette.

Nečekaný nalez/ Zdroj: medialeaks.ru

Ale obrazy bylo to poslední, co expertku v obývacím pokoji zajímalo. Vedle jedné ze židlí stál stůl, jehož stánek upoutal Kareninu pozornost.

Ukázalo se, že to byla váza od slavného francouzského umělce z konce 18. – počátku 19. století, Alexis Decae. Byl navržen členem nizozemské dynastie bankéřů, umělcem a sběratelem Thomasem Hopem.

Nečekaný nalez/ Zdroj: medialeaks.ru

Muž si objednal vázu řeckého obrození do jídelny svého domu na ulici Duchess Street v Londýně. Pro sběratele v Evropě a Spojených státech je to ikonické místo.

Hope, kteý procestoval půl světa, zařizoval svůj pokoj v egyptském, starožitném a italském stylu. Pro jejich uspořádání objednal interiérové předměty od nejslavnějších umělců své doby.

Nečekaný nalez/ Zdroj: medialeaks.ru

Unikátní dům na Duchesse Street se stal legendou. Sběratel byl na něj tak hrdý, že dokonce vydal knihu „Domácí nábytek a bytové doplňky“, do které umístil výkresy místností.

Karen Rigdonovou proto překvapilo, že váza z „řecké místnosti“ skončila v americké Oklahomě a byla dokonce použita jako stojan na desku stolu.

Rodina souhlasila, že dá vázu na prozkoumání, a připravila se na detaily. Ukázalo se na ně čekali velmi dobré zprávy: podle hrubých odhadů stojí tato položka asi 60 tisíc dolarů (cca 1,25 milionu korun).

Nečekaný nalez/ Zdroj: medialeaks.ru

Obchodníci se starožitnostmi si zároveň jsou jisti, že cena vázy může na aukci vzrůst až desetkrát.

Denhamova rodina již potvrdila, že aukce proběhne na konci června 2021, ale mezitím znovu pečlivě zkoumají svůj vlastní domov. Zkušenosti ostatních ukazují, že i ta nenápadná věc může stát desítky tisíc dolarů.

PSALI JSME: MUŽ VYSTOUPIL Z KABINY VÝTAHU A UVIDĚL NA PODLAZE NĚCO ZVLÁŠTNÍHO: JEN O MĚSÍC POZDĚJI SI UVĚDOMIL, KOHO ZACHRÁNIL

PŘIPOMÍNÁME: DALŠÍ ZNÁMÁ ČESKÁ TENISTKA OZNÁMILA, ŽE JE TĚHOTNÁ: UŽ MAJÍ ZVOLENO I JMÉNO

Share