Říkalo se jí modrooká Venuše: jak Fawzia Fuad Egyptská vešla do dějin

Fawzia Fuad Egyptská vstoupila do dějin jako poslední princezna Egypta, která se z vlastní vůle zřekla královského titulu. V jejích žilách tekla krev aristokratických Francouzů, půvabných čerkesů, svobodomyslných Albánců.

Fawzia Fuad Egyptská / Zdroj: cs.wikipedia.org

Vládnoucí dvory Egypta a Íránu snadno dospěly k dohodě o sňatku dětí. Budoucí šáh Mohammed Reza se rozhodl pro volbu manželky, jakmile viděl fotografii egyptské princezny. Velkolepá svatební oslava proběhla v březnu 1939.

Svět obdivoval krásu 18leté nevěsty a 20letého ženicha. Fawzia byla přirovnávána ke slavným filmovým hvězdám té doby, jako Hedy Lamarr a Vivien Leigh. Brzy se k moci dostal Mohammed Reza Pehlövi, který získal titul íránského krále.

Princezna Fawzia a korunní princ Muhammad při svatebním obřadu v roce 1939 / Zdroj: cs.wikipedia.org

Po získání statusu vládců mocné asijské mocnosti se však Fawzia necítila šťastná. Změna klimatu se změnila v malárii a nevěra manžela jí způsobila depresí. Ve snaze získat osobní štěstí učinila odvážné rozhodnutí. On se vrátila do Káhiry. Ona jasně chápala nejednoznačnost svých činů.

Mohla se stát vyvrhelem, přijít o všechny tituly a pozice. Nevyzpytatelné zákony muslimského světa kladou na ženu vysoké nároky. Fawzia velmi riskovala při cestě do Egypta v roce 1945. Egyptská princezna vstoupila do historie jako první muslimská žena, která požadovala ukončení manželství.

Fawzia a Muhammad s dcerou Šahnáz / Zdroj: cs.wikipedia.org

Cena svobody byla velmi vysoká. Svojí dceru ona musela nechat s otcem. Mohammed Reza tři roky nepřiznal rozvod. Za jednu z hlavních příčin rozvodu bylo uvedeno, že princezna trpěla v Íránu malárií a nemohla si zde zvyknout. Také šáhovi nedala syna. Údajně však za rozvodem byla šáhova impotence.

Fawzia byla zbavena titulů, privilegií, které získal v Íránu. Znovu se stala princeznou Egypta. Čtyři roky po rozvodu se Fawzia Fuad znovu vdala. Jejím vyvoleným se tentokrát stal plukovník Ismail Širin, budoucí egyptský ministr zahraničí. Toto manželství však bylo šťastné. Egyptská princezna plně pocítila štěstí mateřství tím, že porodila on druhého manžela syna a dceru.

Fawzia se svým druhým manželem, Ismailem Širínem / Zdroj: cs.wikipedia.org

Poslední princezna Egypta žila 91 let. Přežila nejmladší dceru a manžela. Navzdory ztrátě královských titulů a privilegií zůstala až do posledního dne princeznou pro svůj lid. Pohřbena byla 3. července 2013 v Káhiře vedle svého druhého manžela.

Fawzia Fuad Egyptská / Zdroj: YouTube

PSALI JSME: NIKDO JI NEVIDĚL TAKOVOU: JAK VYPADALA MONROE VE SVÉM POSLEDNÍM NEDOKONČENÉM FILMU

PŘIPOMÍNÁME: K 60. NAROZENINÁM PRINCEZNA DIANA BUDE MÍT V LONDÝNĚ SOCHU: OBJEDNALI JI HARRY A WILLIAM

Share