Resort zdravotnictví shrnul diskusi na téma uznání protilátek a rozhodl: „Všichni jsme se shodli, že vakcinace především“

Nějakou dobu byla velmi diskutovaným tématem hladina protilátek proti koronaviru jako důkaz, že člověk není nakažlivý. Nyní resort zdravotnictví definitivně rozhodl, že nebude uznávat protilátky jako důkaz bezinfekčnosti. Náměstkyně pro zdravotní péči Martina Koziar Vašáková to uvedla pro MF DNES. Informuje o tom web iDNES.cz.

Náměstkyně uvedla, že zatím nemají dostatek důkazů, které by mohly přesvědčit, že protilátky jsou stejně spolehlivým důkazem ochrany jako očkování nebo prokazatelně prodělaná nemoc.

Martina Koziar Vašáková / Zdroj: youtube.com

Kromě toho odborníci, kteří ve čtvrtek přišli ke kulatému stolu na ministerstvo zdravotnictví, nedoporučují před očkováním kontrolovat hladinu protilátek.

Podle ní platí stejné pravidlo jako dříve, a to především očkování. Dodala, že lidé by měli se naočkovat a nemuseli by měřit protilátky.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Během projednávání tohoto tématu tam byli přítomni také známí epidemiologové Roman Prymula a Petr Smejkal.

Roman Prymula v minulosti například hovořil o tom, že protilátky by mohly být důkazem bezinfekčnosti a také, že by lidem s protilátkami stačila jedna dávka vakcíny. Toto téma také diskutovali.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

„Všichni jsme se shodli, že vakcinace především. Spíše jsme se bavili, že pro lidi s protilátkami by byla výhodná jednodávková vakcína,“ uvedla Martina Koziar Vašáková.

Podle ní je to ale zatím jen jejich teoretické uvažování a zatím nic takového nedoporučují.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Výsledky kulatého stolu oznámil šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch na svém Twitteru. Připouští také možnost některých změn do budoucna.

PSALI JSME: BIDEN OZNÁMIL VE SPOJENÝCH STÁTECH „PANDEMII NEOČKOVANÝCH“

PŘIPOMÍNÁME: JAN HAMÁČEK PROMLUVIL O EVAKUACI AFGHÁNCŮ: VYSLAT DALŠÍ LETADLO NEPLÁNUJÍ, ALE V PŘÍPADĚ POTŘEBY BUDE MOŽNÉ POŽÁDAT O POMOC SPOJENCE

Share