Řecko se vyjádřilo k podmínkám nákupu vakcín Sputnik V

Athény budou připraveny koupit ruskou vakcínu Sputnik V poté, co obdrží souhlas od Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Uvedl to v rozhovoru řecký ministr cestovního ruchu Haris Theocharis.

„Sto procent. Jakmile bude schválena, stane se součástí balíčku vakcín, které mohou země používat,“ uvedl ministr.

EMA / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

V reakci na odmítnutí Řecka koupit Sputnik V bez předcházejícího stanoviska Evropské unie přímo z Ruska Haris Theocharis uvedl, že Atény vnímají všechny vakcíny stejně, ale z právního hlediska je vedení republiky striktním stoupencem společného evropského přístupu.

Proces vakcinace / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

„Jsme zemí, která věří v evropskou integraci, a proto věříme, že musíme vytvořit společné instituce i nad rámec politické dimenze. Máme vlastní lékařské agentury a celoevropské lékařské instituce. Teoreticky by měli spolupracovat – není důvod tlačit je proti sobě. Řecká lékařská agentura poskytuje stejná doporučení jako EMA,“ řekl ministr. „Na druhou stranu jsme zjistili, že není nutné testovat lidi, kteří dostali vakcínu Sputnik V, důkazy ukázaly, že s lidmi očkovanými touto vakcínou by se mělo zacházet stejně jako s těmi, kteří dostali vakcínu schválenou EMA.“

Proces vakcinace / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis dříve uvedl, že řecké úřady Sputnik V nekupovaly a nevyužívaly, aby nedošlo ke konfliktu s Evropskou unií. Odpověděl na názor vůdkyně mírně levicového Hnutí za změnu – Fofi Gennimataové, která uvedla, že by bylo „špatné obejít společnou evropskou frontu“ nákupem vakcín, které neobdržely souhlas EMA.

Sputnik V / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Toto rozhodnutí kritizoval předchůdce Kyriakose Mitsotakise, vůdce opoziční koalice radikálních levicových sil Alexis Tsipras.

Sputnik V / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

 

PSALI JSME: ALARMUJÍCÍ TEMPO: VÝSKYT PŘÍPADŮ KORONAVIRU VE SVĚTĚ SE BLÍŽÍ NEJVYŠŠÍ ÚROVNI OD ZAČÁTKU PANDEMIE

PŘIPOMÍNÁME: VÝHODY PRO OČKOVANÉ: ŠVÉDSKO ZRUŠÍ OMEZENÍ PRO LIDI, KTEŘÍ SE NECHALI OČKOVÁT PROTI KORONAVIRU

Share