Putin je Erdoğanovi vděčný za jednání o obilí: Ukrajina ale tvrdí, že obilí Rusko od zemědělců sebralo

Rusové dál okrádají ukrajinské zemědělce a Turky kryjí zločiny. Lze říci, že během své včerejší schůzky s Erdoğanem v Íránu Putin fakticky poděkoval tureckému vůdci za pomoc při přepravě kradeného ukrajinského obilí.

Ukrajinská vláda obviňuje Rusko, že ukradlo na dobytých územích nejméně 400 tisíc tun obilí, čímž Ukrajině způsobilo škodu ve výši 100 milionů dolarů. Celkem bylo na dočasně okupovaných územích asi 1,3 až 1,5 milionu tun obilovin.

Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdoğan / Zdroj: youtube.com

Přibližná tržní hodnota tohoto množství obilí je minimálně 300 milionů dolarů. To je téměř 7 procent z celkového množství obilovin, které Ukrajina měla vyvézt před vypuknutím válečného konfliktu. Před válkou Ukrajina vyvážela obiloviny převážně po moři, námořní přístavy umožňovaly dodávat do zahraničí 5 až 6 milionů tun potravin měsíčně.

Nyní Rusové vyvážejí obilí z okupovaných částí Záporožské a Chersonské oblasti dvěma hlavními způsoby, ale oba vedou na Krym, a to po železnici a ve speciálních kamionech. Zástupci Ruska navíc pravidelně slibují, že k tomu bude využíván i přístav ve městě Berďansk.

Recep Tayyip Erdoğan / Zdroj: youtube.com

Rusové dodávají ukrajinské obilí do přístavu Avlita v Sevastopolu. Vyvážejí obilí nejen ze Sevastopolu, ale také z přístavů měst Feodosija a Kerč. Z těchto přístavů lodě vozí obilí do Turecka, Egypta a Sýrie, často tyto lodě plují bez ruských vlajek.

Je známo, že asi 100 tisíc tun ukradených potravin Rusové dodali do Sýrie, za což už dostali 25 milionů dolarů. Dalším směrem pro ukrajinské obilí je Turecko. Například ruská loď Fjodor byla zadržena 13. června v přístavu tureckého města Bandırma, na její palubě bylo přes 8 tisíc tun kukuřice.

Vladimir Putin / Zdroj: youtube.com

Po tomto případu ve městě Samsun vyšetřovatelé zadrželi loď Sormovskij-48 se třemi tisíci tunami kukuřice. Do města İskenderun loď Michail Nenašev dodala 27 tisíc tun obilí.

1. června zakotvila v tureckém Karasu loď s ruskou vlajkou Žibek Žoly, která patří kazašské společnosti KTZ Express Shipping. Převážela kradené ukrajinské obilí.

Sklizeň obilí / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Rusové ale kradou na Ukrajině nejen obilí. Na konci března oznámila společnost Ahrotek-Invest (oficiální dealer amerického výrobce zemědělské techniky John Deere na Ukrajině) krádež techniky z výstaviště v Melitopolu. Společnost obvinila z krádeže 27 kusů techniky kadyrovce (bojovníci čečenských silových jednotek), kteří dorazili na Ukrajinu jako součást ruských vojsk.

To, co Rusové nemohou ukrást, ničí, čímž podkopávají ukrajinskou ekonomiku. Například 7. července Rusové ostřelovali Záporožskou oblast. Kvůli tomu došlo na pšeničných polích k požáru, který se následně rozšířil i na území Dněpropetrovské oblasti. Oheň zničil 200 tisíc metrů čtverečních polí, na kterých rostla pšenice.

Tanky / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Takové události se dějí téměř každý den. Podle Kyiv School of Economics přišel ukrajinský zemědělský sektor o 4,3 miliardy dolarů kvůli ruské invazi. Jedná se o zničené zařízení, poškozenou půdu a nesklizenou úrodu.

V Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti Rusové nyní vytvářejí podmíněná zemědělská družstva a požadují, aby lidé odevzdali veškerý svůj majetek. Zabíjejí ty občany, kteří nesouhlasí.

Sklizeň obilí / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Podle šéfa Luhanské oblastní státní správy Serhije Hajdaje se stal jeden případ, kdy při setkání s místními farmáři jeden muž nesouhlasil s podmínkami Rusů. Během schůzky vstal a prohlásil, že odmítá plnit jejich požadavky. Druhý den byl zavražděn.

Situace, která nastala na okupovaných územích, zřejmě povede k přerozdělení majetku a ovládnutí a převzetí firem. Kriminalizace způsobí ztrátu úrody. Potravinová situace ve světě se kvůli tomu zhorší.

PSALI JSME: PODPORA VLÁDNÍCH INSTITUCÍ V ČESKU KLESÁ: KOLIK LIDÍ DŮVĚŘUJE KABINETU, PREZIDENTOVI A SNĚMOVNĚ

PŘIPOMÍNÁME: PETR FIALA POŽÁDAL SPOLUOBČANY, ABY ŠETŘILI ENERGIEMI: „ČEKAJÍ NÁS SLOŽITÉ MĚSÍCE“. CO PROHLÁSIL PREMIÉR

Share