Ptačí chřipka v Česku: Pět lidí nyní musí být pod lékařským dohledem

Pět lidí na Příbramsku mělo kontakt s drůbeží, která byla nakažena ptačí chřipkou. Poté skončili pod dohledem lékařů. Příčinou byl podtyp viru H5N1, kterým se člověk může nakazit. Odborníci tvrdí, že tento virus se projevuje jako klasické respirační onemocnění. Informuje o tom web TN.cz.

V Trhových Dušníkách na Příbramsku byl odhalen podtyp viru H5N1, kterým by se mohl potenciálně nakazit člověk a který by mohl být dost nebezpečný.

Slepice / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

U jednoho člověka zemřelo pět hus, poté se ten obrátil na státní veterinární správu. Jedna kachna měla příznaky podobné této nemoci.

Podle výsledků laboratorního vyšetření šlo o nebezpečný podtyp viru H5N1. Tímto podtypem virem se může člověk nakazit a může být pro něj nebezpečný. Tyto údaje již byly předány hygienikům.

Testování vzorků / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Hygienici poté našli pět lidí, kteří měli kontakt s nakaženou drůbeží. Nyní tito lidé musí být pod dohledem lékařů. Podle mluvčí středočeské hygienické stanice Dany Šalamunové jde spíše o preventivní opatření.

To neznamená, že by měli být v karanténě, teď musí sami sledovat svůj zdravotní stav. Pokud se u nich objeví nějaké příznaky běžné chřipky, budou muset hned zavolat svým praktickým lékařům a podstoupit testování na ptačí chřipku.

Hasiči při ptačí chřipce / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

„Ze zvířete na člověka přenos možný je, nicméně je to spíše rarita,“ uvedla Dana Šalamunová pro TN.cz. Toto onemocnění je podobné klasické chřipce a má stejné příznaky.

To je nebezpečné pro lidi z rizikových skupin, například pro ty, kteří mají chronické nemoci nebo pro starší generace lidí.

Ptáci / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Pravděpodobně zdrojem nákazy tentokrát byli volně žijící vodní ptáci. Mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer pro TN.cz řekl, že ti lidé, kteří jedí drůbeží maso nebo vejce by se neměli bát, není znám žádný případ přenosu viru na člověka přes potraviny.

První případ nákazy virem H5N1 v Česku byl odhalen v roce 2006. V ČR se čas od času objevují ohniska ptačí chřipky, ale týká se to především drůbeže.

PSALI JSME: SLOVINSKO ZASTAVUJE OČKOVÁNÍ VAKCÍNOU JOHNSON & JOHNSON: MÁ K TOMU VÁŽNÝ DŮVOD

PŘIPOMÍNÁME: ROMAN PRYMULA PROMLUVIL O POSTCOVIDOVÉM SYNDROMU: PODLE EPIDEMIOLOGA TO MŮŽE BÝT VELKÉ RIZIKO A VYSVĚTLIL PROČ

Share