V České republice bylo zahájeno očkování proti koronaviru a naše země dostala prvních deset tisíc dávek vakcíny. Část lidí ovšem vakcínám nedůvěřuje a očkovat se nechce. Motivací pro očkování může ale být některé zvýhodňování. Realitu pro server zivotvcesku.cz nastínil exministr zdravotnictví Roman Prymula.
Odborník nechce, aby kolem vakcíny panovali silné emoce, ale rozumí, že koronavirus populaci polarizuje.
Každý člověk má doma očkovací průkaz, do kterého se zapisují všechna předchozí očkování. Stejně tak by se tam zapsala i vakcína proti covid-19. Je to potřeba i pro lékaře, aby věděli, kdo se již naočkoval.
Vlády zemí nyní přemýšlejí, jak přemluvit k dobrovolnému očkování odpůrce vakcín. Jednou z cestou je zvýhodnění těchto lidí během cestování či vstupu do veřejných míst, jako jsou například restaurace.
Evropská unie tak jedná o vypracování jednotného očkovacího pasu. Nyní o tom více promluvil epidemiolog Roman Prymula.
„Vakcinační průkaz, jakýsi COVIDPAS, bude jistě potřebný, aby očkovaní měli možnost se jím prokázat,“ říká exministr s tím, že očkování zůstane dobrovolné. Prymula však nechce, aby se společnost polarizovala a neočkovaní lidé nic nemohli.
Budou se ale prý muset smířit s tím, že testování po cestování do zahraničí pro ně nikám nezmizí. Není to ovšem levná záležitost a jeden test stojí přibližně dva tisíce korun.
O výhodách pro očkované osoby na podzim mluvila také hlavní hygienička Jarmila Rážová. Některé firmy již také prohlásili, že chtějí své zaměstnance naočkovat. Jedná se například o Škoda Auto.
Dokonce i letecké společnosti začínají měnit své předpisy a budou umožňovat cestování pouze lidem, kteří dostali vakcínu.
PSALI JSME: EVROPSKÁ KOMISE JEDNÁ O JEDNOTNÉM OČKOVACÍM PRŮKAZU: SOUSEDNÍ NĚMECKO ALE NECHCE NIKOHO ZVÝHODŇOVAT
PŘIPOMÍNÁME: INDEX PES JE ZNOVU NA PÁTÉM NEJVYŠŠÍM STUPNI: JEHO HODNOTA STOUPLA IHNED O DEVĚT BODŮ