V Česku očkování proti koronaviru má ze sebou již třetina nebo 3,37 milionu obyvatel. Dalších 1,6 milionů lidí druhou dávku dle ministerstva zdravotnictví dostane v tomto měsíci. Právě dokončená vakcinace může dle odborníků zastavit šíření indické mutace koronaviru.
Exministr zdravotnictví Roman Prymula prozradil, kdo se varianty delta obávat nemusí, a kdo je naopak v rizikové skupině. Píše o tom web zivotvcesku.cz.
Výrobci vakcín uvádějí, že ochrana proti covid-19 vzniká po 14 dnech po aplikaci druhé dávky. U vakcíny Johnson & Johnson stačí jedna dávka.
Šéf zdravotnictví Adam Vojtěch tvrdí, že jedna dávka má účinnost proti indické mutaci pouze 33 procenta kvůli její nakažlivosti.
„Nebezpečná je z hlediska šíření. To znamená, že se dokáže masivně šířit,“ uvedl Prymula s tím, že o klinických příznacích se stále diskutuje. Jedné země totiž říkají, že tato varianta je mírnější, další naopak tvrdí, že nikoliv.
Důvodem může být to, že starší generace je z větší části proočkovaná a nemoc tak postihuje mladší lidi, kteří koronavirus snášejí jednodušeji. Na nějaká přesnější data se proto musí počkat.
Dle zveřejněných studií se ale uvádí, že vakcína Pfizer dostatečně chrání před nakažením mutací delta.
Prymula je přesvědčen, že dvě dávky vakcíny zatím stačí a tito lidé by pak nemuseli podstupovat testování. Naopak chce testovat cestující, kteří se vracejí z vybraných destinací.
Testovat se musí také lidé u kterých neuběhlo dva týdny po očkování. Potvrzení o bezinfekčnosti se vyžaduje například v hotelech, kadeřnictvích čí na hromadných akcích.
PŘIPOMÍNÁME: MÉNĚ NEŽ KAŽDÝ PÁTÝ CHCE JET DO JINÉ ZEMĚ: PRŮZKUM UKÁZAL, KDE CHCE TRÁVIT LETOŠNÍ DOVOLENOU VĚTŠINA ČECHŮ