V Česku očkování proti koronaviru má ze sebou již třetina nebo 3,37 milionu obyvatel. Dalších 1,6 milionů lidí druhou dávku dle ministerstva zdravotnictví dostane v tomto měsíci. Právě dokončená vakcinace může dle odborníků zastavit šíření indické mutace koronaviru.
Exministr zdravotnictví Roman Prymula prozradil, kdo se varianty delta obávat nemusí, a kdo je naopak v rizikové skupině. Píše o tom web zivotvcesku.cz.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com
Výrobci vakcín uvádějí, že ochrana proti covid-19 vzniká po 14 dnech po aplikaci druhé dávky. U vakcíny Johnson & Johnson stačí jedna dávka.
Šéf zdravotnictví Adam Vojtěch tvrdí, že jedna dávka má účinnost proti indické mutaci pouze 33 procenta kvůli její nakažlivosti.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com
„Nebezpečná je z hlediska šíření. To znamená, že se dokáže masivně šířit,“ uvedl Prymula s tím, že o klinických příznacích se stále diskutuje. Jedné země totiž říkají, že tato varianta je mírnější, další naopak tvrdí, že nikoliv.
Důvodem může být to, že starší generace je z větší části proočkovaná a nemoc tak postihuje mladší lidi, kteří koronavirus snášejí jednodušeji. Na nějaká přesnější data se proto musí počkat.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com
Dle zveřejněných studií se ale uvádí, že vakcína Pfizer dostatečně chrání před nakažením mutací delta.
Prymula je přesvědčen, že dvě dávky vakcíny zatím stačí a tito lidé by pak nemuseli podstupovat testování. Naopak chce testovat cestující, kteří se vracejí z vybraných destinací.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com
Testovat se musí také lidé u kterých neuběhlo dva týdny po očkování. Potvrzení o bezinfekčnosti se vyžaduje například v hotelech, kadeřnictvích čí na hromadných akcích.
PŘIPOMÍNÁME: MÉNĚ NEŽ KAŽDÝ PÁTÝ CHCE JET DO JINÉ ZEMĚ: PRŮZKUM UKÁZAL, KDE CHCE TRÁVIT LETOŠNÍ DOVOLENOU VĚTŠINA ČECHŮ