Profesor Peter Šebo se vyjádřil k nové mutaci covidu: Českem proletí rychle, ale může nakazit i očkované

Nová nakažlivější mutace koronaviru omikron podle předpokladu odborníků se přes Českou Republiku prožene velmi rychle. Brzdit svoje šíření začne v polovině příštího měsíce.

Peter Šebo/Zdroj: youtube.com

Takovou myšlenku podporuje i profesor Peter Šebo z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR. O tom informuje na svých webových stránkách portál novinky.cz.

Vakcína/Ilustrační foto/Zdroj: youtube.com

V posledních dnech je možné sledovat rostoucí počty infikovaných. Dle profesora je to nejspíše důsledků svátku, kdy se lidé setkávali ve větších počtech, a to nejen s rodinou.

Peter Šebo/Zdroj: youtube.com

Dle dostupných zveřejněných dat podíl pozitivních testů s mutaci omikron je zhruba patnáct procent. Přičemž v Praze to má vyšší hodnotu — dosahuje až poloviny ze všech testů.

Toto je právě důkazem, proč na další koronavirovou vlnu teprve čekáme. “Problém je v tom, že vakcína nevyvolává slizniční imunitu,“ objasnil, proč se mohou nakazit i naočkované.

Peter Šebo/Zdroj: youtube.com

Zase ale očkovací látka chrání před těžkým průběhem nemoci, což výrazně ovlivní celou situaci.

PSALI JSME: AŽ 100 MILIONŮ KORUN ŽÁDAJÍ LIDÉ PO OČKOVÁNÍ PROTI KORONAVIRU: MINISTERSTVO ZDRAVOTNICTVÍ MÁ JIŽ TÉMĚŘ TŘI DESÍTKY ŽÁDOSTI

ČTĚTE TAKÉ: PŘES DESET TISÍC LIDÍ NAHLÁSILO NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY PO OČKOVÁNÍ PROTI KORONAVIRU: STÁTNÍ ÚSTAV PRO KONTROLU LÉČIV PROVĚŘUJE I MNOHEM ZÁVAŽNĚJŠÍ PŘÍPADY

Share