Proč Švédové nezakrývají okna závěsy: Žiji ve Švédsku 3 roky, ale stále si na to nemůžu zvyknout

Kultura jiných zemí nám někdy připadá nepochopitelná a zvláštní. To, co je v naší zemi považováno za normu, může být pro ostatní lidi podivností a naopak. V tomto článku vysvětlíme, proč jsou okna zakrytá závěsy ve Švédsku tak vzácná.

Ti, kteří byli ve Švédsku, si pravděpodobně všimli, že Švédové nezakrývají okna závěsy. Pro nás to může vypadat divně.

To je rys jejich mentality. Zdá se, že Švédové nic neskrývají a vůbec nejsou proti tomu, aby se někdo díval do jejich života.

Proč Švédové nezakrývají okna závěsy?

Abychom pochopili tuto zvláštnost, stojí za to nahlédnout do historie. Tradice stavět svůj všední život na odiv se zrodila ve Švédsku v sedmnáctém století. V té době měla země zákon, podle kterého měli Švédové zakázáno zakrývat okna záclonami a závěsy.

Každý se mohl podívat a ujistit se, že sousedova rodina žije v souladu se svým příjmem.

 

View this post on Instagram

 

Публикация от @jon_jonte_karlsson

Dalším důvodem je, že královská rodina podezřívala místní obyvatele ze spiknutí. Stráže neustále obcházely a dívaly se do městských oken, aby se ujistily, že neexistují žádné zákeřné plány. Je zajímavé, že zákon „otevřeného okna“ platí v moderním Švédsku, ale nyní není nutné jej dodržovat.

Existují i ​​další důvody, které přinutily Švédy nechat otevřená okna. Například rybaření. Muži se vraceli se svým úlovkem v noci. Manželky nechávaly na oknech svíčky a čekaly na ně. Díky světlu v okně se každý rybář snadno dostával do svého domova.

Proč Švédové nezakrývají okna závěsy

Ve tmě pomáhaly svíčky cestovatelům, kteří se ztratili, najít ubytování a jídlo. Na oknech z bezpečnostních důvodů nebyly žádné závěsy, protože závěsy se mohly snadno vznítit ze svíčky.

V zimě navíc denní doba ve Švédsku nepřesahuje šest hodin. Záclony na oknech samozřejmě zabraňují pronikání světla, které Skandinávcům chybí. Zvyk udržovat otevřená okna proto přetrval dodnes.

 

View this post on Instagram

 

Публикация от Anette Berg (@anetteaventyr)

Při procházce večerním městem ve Švédsku můžeme pozorovat obrázky ze života běžné švédské rodiny.

Samozřejmě existují Švédové, kteří si rádi zakrývají okna nádhernými závěsy. Ale ve většině případů se jedná spíše o designové rozhodnutí než o pokus schovat se před sousedy a kolemjdoucími.

 

View this post on Instagram

 

Публикация от Tommy Boberg (@tommyboberg)

PSALI JSME: KVŮLI VEDLEJŠÍM ÚČINKŮM: ŠVÉDSKO, DÁNSKO A NORSKO OMEZILY POUŽÍVÁNÍ VAKCÍNY OD SPOLEČNOSTI MODERNA

PŘIPOMÍNÁME: PROČ V NĚMECKU NEUMÝVAJÍ NÁDOBÍ Z MÝDLA A DALŠÍ ZVLÁŠTNOSTI NĚMCŮ

Share