Zdá se, jaké mohou být výhody nošení roušky? Vždyť pod ní nedýchá kůži, zamlžují se brýle a často je obtížné dýchat. Někteří však vážně považují textilní příslušenství za svůj záchranný kruh. A nejde o boj proti šíření viru. Jen mnoho důvodů proč se lidé snaží zakrýt svou tvář.
Zarputilí introverti se upřímně radují z možnosti nosit roušku. Za prvé, to vám umožní vyhnout se náhodným setkáním s příbuznými a známými ve městě. Za druhé, chrání před pohledy kolemjdoucích. Příznivci roušek proto doufají, že i po skončení pandemie bude nošení roušek společensky přijatelné.
Anonymita dodává sebedůvěru
Ve společnosti je zvykem přísně hodnotit vzhled a estetiku. A mnozí si po oznámení režimu nošení roušek vydechli úlevou. Koneckonců, rouška umožňuje nebát se alespoň toho, že někdo bude hodnotit váš obličej.
To je důvod, proč někteří lidé odmítli make-up a holení. Existují také ti, kterým textilní příslušenství umožnilo odpočinout si od každodenních napjatých úsměvů. Například číšníkům a pokladním. „Lidé se začali rozhodně méně obávat, že by měli nevhodný vzhled,“ podotýká odborník.
Význam sociální interakce
V těchto nepokojných dobách chrání rouška nejen před viry, ale také před stresujícími sociálními situacemi. Psychologové však vyzývají introverty, aby se po skončení pandemie neschovávali za látkový doplněk.
„Jsou rádi, že už není třeba začít mluvit s cizími lidmi. Nicméně v dlouhodobém horizontu bude takový nekomplikovaný odchod z komfortní zóny vytvářet dobré vztahy.“
Často můžeme slyšet od teenageru, kteří jsou uzavřeni, že dávají přednost distanční výuce před živou komunikaci s učiteli a spolužáky. A to je zásadně špatně. Koneckonců, stejně budou muset projít okamžikem sociální úzkosti.
„Dospělí i děti ztrácejí možnost sociálních kontaktů, které skutečně potřebujeme. Sociální interakce, ať už výměna krátkých frází nebo úsměvů, snižuje hladinu kortizolu a umožňuje endorfinům uvolnit se,“ ujišťuje odborník.