„Pro rodiny máme připravenu celou řadu opatření“: Petr Fiala prozradil, jak může vláda pomoci rodinám s dětmi

Senioři mají v poslední době vyšší příjmy než rodiny s dětmi. Podle předsedy vlády Petra Fialy (ODS) by se ale neměly tyto dvě skupiny občanů stavět proti sobě. Řekl, že kabinet nezapomíná na rodiny s dětmi a v krizové situaci jim pomůže. Prvním opatřením by mohlo být zvýšení slev na děti. Řekl to pro CNN Prima News.

Premiér nechce stavět seniory a rodiny s dětmi proti sobě. Ujistil, že kabinet na rodiny nezapomíná a hodlá jim pomoci.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

„Pro rodiny máme připravenu celou řadu opatření v oblasti zkrácených úvazků, služeb péče o děti, slev na daních a daňové prázdniny,“ řekl Petr Fiala. Týká se to rodin, které pobírají rodičovský příspěvek a také těch, které mají 3 a více dětí.

Byla to jeho odpověď na otázku, co hodlají dělat ministři s tím, že důchodci mají vyšší příjmy než rodiny s dětmi v přepočtu na jednu osobu. Taková data zveřejnil Český statistický úřad.

Srovnání průměrných ročních čistých příjmů domácností 2019 a 2020 / Zdroj: CNN Prima News

Premiér tvrdí, že vláda tuto situaci řeší a pravděpodobně opatření zavede dříve, než plánovala. Diskutovat se bude například o zvýšení rodičovského příspěvku. Další formou pomoci mohou být slevy na děti, na daně a na poplatníka.

Podle něj bude rozhodnutí učiněno v následujících týdnech, zatím se projednávají varianty.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Šéf resortu práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) řekl, že rodinám s dětmi nad 4 roky by vláda mohla pomoci zvýšením slev na děti a na poplatníka. Podle něj by to byla nejrychlejší pomoc a to všem rodinám. Navíc by toto opatření mohlo být zavedeno od začátku roku zpětně.

Řekl také, že pokud se zvýší rodičovský příspěvek, bude nutné vyřešit další problém. Jde o to, že někteří rodiče z tohoto příspěvku nemohou čerpat více než 10 000 Kč za měsíc.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Kromě toho mohou ministři projednávat valorizaci rodičovského příspěvku nebo zavedení tzv. druhé rodičovské.

Psali jsme:„Svět bude zase o něco smutnější“: Josefa Aloise Naglovského vyprovodili do nebe Bohdalová nebo Šíp

PSALI JSME: „V POSLEDNÍ DOBĚ MÁM POCIT, ŽE KDO NEJEL DO KYJEVA, JAKO BY NEBYL“: JAN HRNČÍŘ SE VYJÁDŘIL K CESTÁM POLITIKŮ NA UKRAJINU

PŘIPOMÍNÁME: MACRON VYSVĚTLIL, PROČ ČINY RUSKÉ ARMÁDY NA UKRAJINĚ NENAZVAL GENOCIDOU

Share