„Připravujeme plán“: Petr Fiala uvedl, že musíme počítat s tím, že Rusko může zastavit dodávky plynu. Zatím ale podle něj nejsou žádné signály

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) ve středu novinářům řekl, že zatím nemá informace, že by Ruská federace chtěla zastavit dodávky plynu do ČR. Dodal ale, že vláda chápe, že takový scénář je možný, kabinet proto připravuje plán. Informuje o tom CNN Prima News.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Petr Fiala uvedl, že zatím vláda nemá informace, že by Česku mohlo hrozit zastavení dodávek plynu z Ruské federace. Podle něj nejsou k tomu ani žádné signály. Dodal ale, že je třebapočítat s tím, že by se něco podobného mohlo stát v budoucnu.

Připomněl události, které se v posledních dnech staly. Jde o to, že ruská firma Gazprom zcela zastavila dodávky plynu do dvou evropských zemí, jde o Polsko a Bulharsko.

Ursula von der Leyenová / Zdroj: youtube.com

Důvodem bylo, že polské a bulharské plynárenské společnosti odmítly zaplatit za plyn v ruských rublech. Poté cena plynu v Evropě prudce vzrostla.

Evropská unie připravuje společnou odpověď. Takové kroky Ruska jsou podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové vydíráním evropských států. Uvedla, že Ruská federace není spolehlivým dodavatelem plynu.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Český premiér řekl, že kabinet dělá určité kroky, aby Česko mělo dostatek plynu pro společnosti a domácnosti. Pokud se ale situace zhorší, bude podle něj nutné to řešit společně s dalšími zeměmi EU.

„Připravujeme plán, jak to uděláme. Bavíme se o tom s panem ministrem Síkelou pravidelně,“ řekl ve Sněmovně Petr Fiala.

Jozef Síkela / Zdroj: tv.blesk.cz

Šéf resortu průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) už dříve řekl, že ČR má zásoby plynu, které stačí na jeden měsíc. Zásoby ropy a ropných produktů budou stačit asi na 3 měsíce.

PSALI JSME: ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNY BY MOHLY BRZY PŘESTAT HRADIT MASTI A NĚKTERÉ DALŠÍ LÉKY: S TÍMTO KROKEM NESOUHLASÍ LÉKÁRNÍCI

PŘIPOMÍNÁME: „BIDEN MUSÍ ODPOVĚDĚT“: TRUMP DOPORUČUJE NEBRAT VÁŽNĚ PUTINOVY JADERNÉ HROZBY

Share