„Připravuje se úprava národní strategie testování“: Andrej Babiš prohlásil, že bezplatné testování v létě možná nebude tak časté

Předseda vlády Andrej Babiš uvedl, že vláda plánuje v červnu snížit úhrady, které pojišťovny vyplácí za testování. Řekl to pro MF Dnes. Pravděpodobně již občané nebudou mít možnost se tak často bezplatně testovat na koronavirus jako nyní. Je také možné, že za měsíc a půl skončí testování ve školách a v zaměstnání. Informuje o tom server iDNES.cz.

„Připravuje se úprava národní strategie testování včetně úpravy frekvence testování a úpravy – snížení výše úhrady za testování Covid,“ uvedl Andrej Babiš pro MF Dnes. Podle něj se to bude týkat jak antigenních tak i PCR testů.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Nyní náklady na bezplatné testy hradí pojišťovny. Jeden antigenní test stojí 350 korun a jeden PCR test stojí 1300 korun.

Ještě na začátku měsíce na toto téma hovořil šéf resortu zdravotnictví Petr Arenberger. Tehdy hovořil o frekvenci využívání, tedy o tom, že by se počet bezplatných testů pro obyvatelstvo měl snížit.

Petr Arenberger / Zdroj: youtube.com

Pokud je nyní možné podstoupit zdarma antigenní testování jednou za tři dny, pak v budoucnu to bude jednou za týden nebo za dva týdny. V každém případě testování zdarma zůstane.

Ministr zdravotnictví ale také doporučil, aby se všichni očkovali, protože v takovém případě už nebude tak důležité testování pro lidi, kteří vakcínu dostali.

Petr Smejkal / Zdroj: youtube.com

Existuje také možnost, že by v létě mohlo skončit testování ve školách a firmách. To se stane, pokud se epidemické ukazatele budou zlepšovat.

Epidemiologové ale takový krok považují za riskantní. Epidemiolog Petr Smejkal se domnívá, že testování ve firmách by bylo nutné nechat, aby bylo možné na začátku podzimu znát virovou nálož ve společnosti.

Karel Havlíček / Zdroj: youtube.com

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček uvedl, že testování ve firmách by mělo trvat do konce června. Epidemiologové tvrdí, že pokud testování skončí tento měsíc, bude to velmi riskantní.

Upozorňují také na to, že v létě budou lidé cestovat, takže by všichni museli být opatrní, protože není známo, co by mohli do Česka přivézt. Proto říkají, že testování by bylo v létě velmi potřebné.

PSALI JSME: „SVĚT SE UŽ NACHÁZÍ V SITUACI VAKCÍNOVÉHO APARTHEIDU“: WHO VYZVALA BOHATÉ ZEMĚ, ABY SE VZDALY ČÁSTI SVÝCH ZÁSOB VAKCÍN VE PROSPĚCH TĚCH CHUDÝCH

PŘIPOMÍNÁME: DANUŠE NERUDOVÁ OKOMENTOVALA SVOU MOŽNOU KANDIDATURU NA PREZIDENTA: „PŘEMÝŠLÍM O TOM, JE TO VELMI VÁŽNÁ A SERIÓZNÍ VĚC“

Share