Izrael plánuje přeočkovat proti koronaviru čtvrtou dávkou vakcíny. To se bude týkat lidí z rizikových skupin i těch starších 60 let. Předseda izraelské vlády Naftali Bennett s takovým návrhem vládního expertního výboru souhlasí. Známý český epidemiolog Roman Prymula se ale domnívá, že aplikace čtvrté dávky není způsob, který by situaci vyřešil. Píše o tom server ŽivotvČesku.cz.
V polovině tohoto měsíce izraelští odborníci nedoporučili aplikaci čtvrté dávky. Nyní však vládní expertní výbor navrhl, aby čtvrtá dávka byla určena pro osoby starší 60 let a pro jiné rizikové skupiny.
Podle epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví aplikace čtvrté dávky situaci nevyřeší a vysvětlil proč. „Pokud by nestačily tři dávky, těžko bude stačit čtvrtá,“ uvedl Roman Prymula pro Život v Česku.
Mnoho odborníků má nyní obavy ohledně nové varianty koronaviru omikron. Epidemiolog vysvětlil, že tato mutace má jinou antigenní výbavu. Proto je nutná třetí dávka, aby člověk měl vysokou hladinu protilátek, aby se jeho tělo mohlo vyhnout nové mutaci.
Pokračoval a řekl, že zatím není známo, jak nebezpečná může být tato varianta viru. Uvedl však příklad JAR, kde tato vlna poměrně rychle skončila.
Podle něj by nyní bylo dobré vidět nějaký model ze západních zemí, například z Velké Británie, kde už tato vlna začala. Vědci potřebují více dat, aby mohli přesněji mluvit o této mutaci.
Téma čtvrté dávky se stalo aktuálním poté, co Izrael oznámil, že zemřel jeden člověk, který byl nakažen omikronem. Byl to muž ve věku kolem 60 let a měl vážné zdravotní problémy. Nemocnice ale uvedla, že příčinou smrti tohoto muže nebyl koronavirus, ale jeho zdravotní problémy.
Odborníci zatím očekávají, jak se situace bude dále vyvíjet, mimo jiné sledují epidemii i v dalších zemích.
„Pokud by byl omikron klinicky nezávažný a proběhl populací, viděl bych to jako velkou šanci, že by se tu nemusela vytvořit další mutace a tím by se celá situace zklidnila,“ řekl Roman Prymula.