Šéf resortu zdravotnictví Petr Arenberger měl ve čtvrtek jednání s ministry zdravotnictví z jiných států EU. Na svém Twitteru se pochlubil, jak probíhá očkování v Česku. Mezi 27 státy EU je však Česko na sedmé nejhorší pozici. Píše o tom iDNES.cz.
Petr Arenberger také sdělil, že s ministry zdravotnictví z jiných zemí Evropské unie jednali o tom, jak bude očkování v příštích dvou letech probíhat.
Očkování v Česku začalo 27. prosince 2020, za tu dobu už bylo očkováno přes 4 miliony a 388 tisíc lidí. Z toho dokončené očkování už má přes 1 milion a 139 tisíc lidí.
V Česku se používají vakcíny od čtyř výrobců, a to od firem Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. 70,6 procenta očkovaných dostalo vakcínu od firmy Pfizer/BioNTech.
V porovnání s ostatními státy EU je Česko na 7. nejhorším místě. Průměrný počet podaných dávek v ČR je 38,09 na 100 obyvatel.
Na Maltě je tento ukazatel nejlepší, a to 90,62 dávek na 100 obyvatel. Maďarsko je na druhém místě, je tam 73,6 podaných dávek na 100 obyvatel.
Ve světě nejlépe realizuje očkovací kampaň Izrael, kde už dokončené očkování má 59 procent lidí.
V Česku se zatím mohou přihlásit k očkování všichni zájemci starší 40 let. Předseda vlády Andrej Babiš uvedl, že o tom, kdy bude otevřena registrace pro lidi nad 35 let, se rozhodne v neděli.
Zatím je ve všech zemích EU určitý tlak na ministry zdravotnictví, protože všichni chtějí co nejrychleji dosáhnout cílů očkování obyvatelstva.
Do konce tohoto týdne bude počet očkovacích látek, které EU za dobu očkování dostala, 260 milionů.
Andrej Babiš chce, aby se k očkování připojilo více praktických lékařů. Podle jeho názoru by to pomohlo urychlit proces, pak by více pacientů mohlo dostat vakcínu rychleji.
Zatím je ale problém, že praktičtí lékaři dostanou o něco méně vakcín, než jim slíbili. Chybu v číslech podle praktiků udělal Národní dispečink očkování. Během května a června by praktičtí lékaři měli dostat 450 tisíc vakcín.
Právě jsem na mimořádné videokonferenci ministrů zdravotnictví Evropské unie. Pochlubil jsem se, jak rychle se nám daří očkovat. Spolu s ostatními teď řešíme, jak to bude s očkováním v letech 2022 a 2023. pic.twitter.com/u1SiA129zC
— Petr Arenberger (@PArenberger) May 20, 2021