Zimní prázdniny jsou sice u konce, ale děti se zatím do škol nevrátí kvůli koronavirové epidemii. Od 4. ledna žáci a učitelé přechází na dálkovou výuku. Vendula Pizingerovou proto zajímá, jak to bude s klasifikací a tento rok by klidně nechala opakovat. Uvádí to web zivotvcesku.cz.
Ještě minulý rok vláda rozhodla o tom, že se děti do škol 4. ledna nevrátí. V prezenční výuce pokračovat budou pouze děti 1. a 2. tříd. Tuto situaci musí také řešit rodiče, kterým potomci zůstanou doma.
I když dálková výuka má své výhody, většinou je to zátěž pro všechny. „U nás doma to trápí hlavně syna Jakuba,“ říká matka Pizingerová. Její syn Jakub je v prváku a nyní je zvědavá, jak dopadne jeho klasifikace. Podle Venduly syn však rozumí, že je to vážná věc a jedná se o jeho vzdělání.
Jakub dle šéfky nadačního fondu studuje veterinu. Pizingerová si myslí, že dálková výuka nenahradí odbornou školu a tento rok by klidně nechala opakovat.
Ministerstvo školství ovšem tuto možnost zatím odmítalo. Šéf resortu Robert Plaga pouze uvažoval o letních kempech, kde by studenti mohli část výuky doplnit.
K situaci se vyjádřila poslankyně za Pirátskou stranu Olga Richterová. Přechod na distanční výuku považuje za pochopitelný krok. Chce ale, aby vláda umožnila lokální rozhodování pro školy, které by mohly například rotovat třídy a dělit je na skupiny. Umožnila by také ředitelům uvažovat o alternativních způsobech vzdělávání.
Epidemiologická situace v Česku zůstává složitá a index protiepidemického systému PES zůstává na 90 bodech ze 100. Česká republika proto je v 5. nejvyšším rizikovém stupni a nikdo nedokáže říct, kdy se děti do škol vrátí.