Koalice Pirátské strany a hnutí STAN napsala dopis Evropské komisi. Důvodem byl spor o střet zájmů, který musí být vyřešen, jinak by prý mohly následovat sankce. Žádali, že i kdyby byly uplatněny sankce, tak aby byly jen proti holdingu Agrofert, ale ne proti celému Česku. Informuje o tom portál iDNES.cz.
Tento dopis byl odeslán ve středu, ve stejný den ČR měla informovat Evropskou komisi o tom, jak byla zlepšena kontrola týkající se střetu zájmů při získávání dotací z Evropské unie.
Piráti a Starostové napsali, že pokud budou uplatněny sankce proti Česku, tak budou potrestáni běžní občané nebo podnikatelé.
Žádají proto Evropskou komisi, aby nerozhodla o plošném zastavení kohezních dotací pro ČR. Navrhují, aby EK potrestala jen viníky, tedy aby byly zablokovány dotace, které dostává holding Agrofert.
Navrhují to do určité doby, tedy do doby, než budou všechna česká ministerstva jednat podle platných pravidel. EK už koncem léta varovala, že dotace mohou být zastaveny.
Koalice Pirátské strany a hnutí STAN varuje, že pokud bude střet zájmů pokračovat a budou se porušovat předpisy, existuje reálné riziko, že Evropská komise může zablokovat všechny kohezní dotace. Kromě toho by se to mohlo týkat i peněz z fondu obnovy, pro Česko bylo určeno 180 miliard Kč.
Připomněli také, že EK už neplatí některé dotace pro holding Agrofert. Jen za rok 2020 získal holding z dotací zhruba 1,7 miliardy Kč.
Předseda vlády Andrej Babiš ve středu žurnalistům řekl, že ČR nemá nějaké systémové problémy. Podle jeho slov Česko nebude mít zpoždění s penězi a dokonce naopak by měla brzy dostat zálohu.
Podle mluvčího ministerstva pro místní rozvoj Viléma Frčka resort ve středu poslal dopis Evropské komisi, který se týkal auditu v oblasti střetu zájmů.
Šéfka resortu pro místní rozvoj Klára Dostálová řekla, že v dopise je napsáno to, o co požádala EK. Středa byla posledním dnem, kdy bylo nutné tuto odpověď zaslat.
„Česká republika vede s Evropskou komisí dialog a reaguje na všechny podněty,“ uvedl Vilém Frček. Bližší informace ale podle něj nyní sdělit nemohou.
Je zcela neakceptovatelné, aby občané a podnikatelé byli trestání za hamižnost pana premiéra a hradili způsobenou škodu. Proto jsme se rozhodli popsat Evropské komisi skutečný stav věci a doporučili zaměřit se na reálné viníky situace, aby nebyli za chyby premiéra trestání lidé.
— Ivan Bartoš ⚫⬛ (@PiratIvanBartos) September 22, 2021
PSALI JSME: PANDEMIE KORONAVIRU SKONČÍ V ROCE 2022, PŘEDPOVÍDÁ SPOLEČNOST MODERNA
PŘIPOMÍNÁME: „KLIMATICKÁ KRIZE SAMOZŘEJMĚ NEZMIZELA“: GRETA THUNBERGOVÁ VAROVALA, ŽE OBNOVUJE PROTESTY PROTI ZMĚNĚ KLIMATU