Petr Smejkal tvrdí, že omikron se již velmi brzy stane dominantní variantou: Podle něj by tato mutace mohla být rizikem pro nemocnice

Mutace omikron se šíří v Česku a v některých krajích se již stává dominantní. Pravděpodobně za několik týdnů a možná i dnů se tato varianta viru stane dominantní v celé zemi. Řekl to epidemiolog Petr Smejkal v pořadu Snídaně s Novou. Tato mutace je sice prý méně nebezpečná, ale podle něj je stále rizikem pro nemocnice. Informuje o tom web TN.cz.

Mnoho odborníků z různých zemí doufá, že díky mutaci omikron v blízké budoucnosti epidemie skončí. Ale to je jen naděje a zatím o tom nemohou s jistotou mluvit.

Petr Smejkal / Zdroj: youtube.com

Petr Smejkal také řekl, že tato naděje určitě je, ale nikdo nemůže říct, jak se události budou vlastně vyvíjet.

Podle něj se ale už za několik týdnů nebo dokonce dnů může omikron stát dominantní mutací v naší zemi. Předpokládá, že v Praze a v některých dalších krajích je podíl případů nákazy touto variantou viru již přes 50 procent.

Petr Smejkal / Zdroj: youtube.com

Dle současných údajů mají lidé, kteří se touto variantou viru nakazili, lehčí průběh nemoci. Epidemiolog ale říká, že to ještě neznamená, že to nebude mít důsledky pro nemocnice.

„Při těch absolutních počtech i ta menší závažnost může znamenat to, že stoupne počet hospitalizací,“ řekl Petr Smejkal pro TV Nova.

Petr Smejkal / Zdroj: youtube.com

Dodal, že tato mutace je výrazně nakažlivější, takže počet nových případů nákazy bude opravdu velký. Proto je nyní důležitým tématem i to, kdo bude v nemocnicích během další vlny pracovat.

Pro řešení této situace hodlá vláda určit seznam profesí. Pro některé zaměstnance bude v případě nákazy platit takzvaná pracovní karanténa.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

To znamená, že tito lidé budou chodit do práce, ale budou pracovat za přísnějších bezpečnostních podmínek. Je to nutné, aby chod státu zůstal normální.

Epidemiolog opět zdůraznil důležitost očkování, zejména přeočkování třetí dávkou. Podle něj tato dávka výrazně posiluje imunitu.

Petr Smejkal / Zdroj: youtube.com

„Doufám, že ten omikron bude pro nás pozitivní zpráva,“ dodal Petr Smejkal. I on chce, aby to už skončilo, protože už jsou zoufalí.

PSALI JSME: „VIDÍME KONEC PANDEMIE“: WHO PŘEDPOVĚDĚLA OBTÍŽNOU KORONAVIROVOU SITUACI V PŘÍŠTÍCH TŘECH MĚSÍCÍCH

PŘIPOMÍNÁME: NA KYPRU OBJEVILI NOVOU VARIANTU KORONAVIRU: KOMBINUJE DELTU A OMIKRON

Share