Petr Smejkal má obavy o lidi, kteří vakcínu nedostali, virus je najde: „Aktuální situaci v Česku hodnotím příznivě,“ říká epidemiolog i přes zvýšení počtu případů

Nedávno se epidemická situace v Česku začala mírně zhoršovat a počet nových případů nákazy koronavirem se začal zvyšovat. Epidemiolog Petr Smejkal se ale domnívá, že trend zůstává stále pozitivní, protože se nezvyšuje počet hospitalizovaných pacientů a úmrtí. Přesto varuje, že virus může být nebezpečný pro neočkované osoby z rizikových skupin. Píšou o tom Novinky.cz.

„Aktuální situaci v Česku hodnotím příznivě, je to celkem jasné,“ řekl Petr Smejkal pro Novinky.cz. Počet nových případů nákazy se začal zvyšovat, nicméně počet hospitalizovaných pacientů a úmrtí zůstává nízký.

Petr Smejkal / Zdroj: youtube.com

Situace v zemi se začala měnit k horšímu koncem minulého měsíce, kdy vyšlo najevo, že delta mutace se šíří mnohem rychleji.

Navíc se výrazně zvýšilo reprodukční číslo. Epidemiolog ale říká, že situace nebude horší než v jiných zemích, kde již byla zjištěna delta mutace.

Petr Smejkal / Zdroj: youtube.com

Pro lidi s dokončeným očkováním to podle něj nebude nebezpečí. Proto je třeba pokračovat v očkování, aby co nejvíce lidí dostalo vakcínu a vznikla kolektivní imunita.

V Británii má hotové očkování téměř 65 procent lidí starších 18 let a celkem bylo očkováno asi 86 procent občanů. V Česku je očkováno méně než 50 procent populace a dokončené očkování má 34 procent občanů.

Očkování v Česku / Zdroj: mzcr.cz

Petr Smejkal dodal, že pokud bude v naší zemi procento očkovaných občanů stejné jako v Británii, nemusíme se bát koronaviru.

Zatím ale zůstává nebezpečí pro lidi z rizikových skupin, kteří nebyli očkováni. Epidemiolog z toho má obavy, protože takových lidí je hodně.

Denní přehled počtu osob s nově prokázaným onemocněním COVID‑19 / Zdroj: mzcr.cz

Ve středu a ve čtvrtek se výrazně zvýšil počet případů nákazy koronavirem. Ve středu to bylo 278 a ve čtvrtek 254. Za poslední 4 dny nezemřel žádný člověk a počet hospitalizovaných činí 34 pacientů.

PSALI JSME: KORONAVIRUS V RUSKU RYCHLE NABRAL NA SÍLE: WHO ZAČALA SLEDOVAT VARIANTU KORONAVIRU NALEZENOU V ZEMI

PŘIPOMÍNÁME: ŽILKOVÁ UKÁZALA SVOU DCERU KORDULU : Z MALÉ HOLČIČKY SE STALA KRÁSNÁ DÁMA

Share