Pět zajímavostí o filmu Snídaně u Tiffanyho

5. října 1961 byl uveden do kin legendární film Snídaně u Tiffanyho o okouzlující volnomyšlenkářce Holly Golightly, kterou skvěle zahrála herečka Audrey Hepburn. Příběh vzniku tohoto filmu začal skandálem, ale nakonec dal světu umění spoustu důležitých věcí – od slavných černých šatů Givenchy až po kytaru Moon Light. Zde je pět zajímavých faktů o filmové adaptaci stejnojmenného románu Trumana Capoteho.

Snídaně u Tiffanyho / Zdroj: youtube.com

Snídaně u Tiffanyho byla považována za příliš promiskuitní

Málokdo ví, ale pro Trumana Capote nebylo snadné zveřejnit tento zdánlivě snadný a bezstarostný příběh o Holly Golightlyové, která se motá jako motýl mezi newyorskými večírky a moc ji nezajímá názor ostatních. Mnoho vydavatelů považovalo Snídani u Tiffanyho za dost nemorální knihu, která propaguje příležitostné vztahy a žije na úkor bohatých mužů, a navrhla provést úpravy. Capote odmítl a dokonce na chvíli rezignoval na to, že jeho dílo nebude zveřejněno. Během několika měsíců se však příběh stále objevil na stránkách Esquire a později práva na film koupil Paramount.

Snídaně u Tiffanyho / Zdroj: youtube.com

Trumanovi Capote se nelíbilo natáčení filmu Snídaně u Tiffanyho

Ukazuje se, že autorovi Snídaně u Tiffanyho se filmové zpracování jeho díla nelíbilo. Z několika důvodů. Za prvé, děj filmu je velmi odlišný od knihy. Scenárista George Axelrod například představil další hrdinku, odstranil homosexuální kontext, který se v původním románu odehrával, a učinil tento příběh romantickým a srozumitelným pro širokou veřejnost. Truman Capote byl také nespokojený s výběrem herečky pro roli hlavní postavy – zde neviděl něžnou a elegantní Audrey Hepburn, ale odvážnou a sexy Marilyn Monroe. Nechtěli ji vidět ani v Paramountu – herečka už byla považována za rozmarnou, rozmazlenou a obtížně se s ní pracovalo.

Snídaně u Tiffanyho / Zdroj: youtube.com

Zajímavé je, že sama Hepburnová označila roli Golightly za nejtěžší v její kariéře, přestože jí díky ní nominovali na Oscara a získala celosvětovou slávu.

Oscara za film získala hudba

Přes svůj legendární status filmoví akademici tuto romantickou komedii nedocenili. Výsledkem je, že Tiffanyho snídaně získala pouze dva Oscary, oba za soundtrack Moon River, který napsali skladatelé Henry Mancini a textař Johnny Mercer. Svět však tuto kytaru nemusel slyšet, protože slavná scéna, kde písnička zněla, byla skoro vystřihnuta z finální verze filmu. Audrey Hepburn se ale postavila proti tomu.

Snídaně u Tiffanyho / Zdroj: youtube.com

Nejčastěji „kopírovaný“ film

Kdyby Paramount neschválil Audrey Hepburnovou pro hlavní roli, svět by neviděl slavné černé šaty Givenchy, ve kterých se její postava ve filmu objevuje. Faktem je, že si herečka velice rozuměla s návrhářem Hubertem de Givenchy, který ji oblékal nejen v každodenním životě, ale také ve filmech. Celkem s ní vytvořil oblečení pro sedm filmů, ale černé šaty s otevřenými rameny a dlouhými rukavicemi se staly skutečným symbolem elegance. Stále se to snaží zopakovat a v roce 2006 Christie’s aukce šaty prodala za 467 000 liber.

Snídaně u Tiffanyho / Zdroj: youtube.com

Žlutý diamant Tiffany & Co.

Dnes si historii značky Tiffany & Co. je těžké si představit, aniž bychom zmínili film Snídaně u Tiffanyho, jeho vedení zpočátku zpochybňovalo účast na tomto projektu kvůli životnímu stylu hlavní postavy. Našel se však společný jazyk s tvůrci a klenotnický dům dokonce poskytl jedinečný žlutý diamant o hmotnosti 128,5 karátu pro natáčení propagačních materiálů. Tento kámen byl objeven v roce 1877 a od té doby se stal jednou z hlavních legend. Po účasti ve filmu byl vystaven na světové výstavě v roce 1983, v Musee des Arts Decoratifs v Paříži v polovině devadesátých let a v roce 2019 se s ním objevila Lady Gaga na červeném koberci v náhrdelníku.

Lady Gaga vs Snídaně u Tiffanyho / Zdroj: vogue.ua

Poslední veřejné vystoupení tohoto diamantu proběhlo nedávno – vyzkoušela si ho Beyonce v nové reklamní kampani značky.

Beyonce / Zdroj: vogue.ua

 

PSALI JSME: „ZESTÁRLA A PŘIBRALA NA VÁZE, A ON STEJNĚ JE S NÍ SPOLU“: PIERCE BROSNAN UKÁZAL NOVOU FOTKU MANŽELKY

PŘIPOMÍNÁME: “JEŠTĚ 7 TÝDNŮ A PŘIVÍTÁME MEZI NÁMI DALŠÍHO ČLENA RODINY”: LELA CETEROVÁ UKÁZALA FANOUŠKŮM POKOJÍČEK SVÉHO DRUHÉ POTOMKA

Share