Opozice se premiéra ptala, jak plánuje zajistit plyn pro Česko: Petr Fiala odpověděl, jak hodlá jednat

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) odpovídal na dotazy opozice, jak chce kabinet zajistit dodávky plynu do Česka. Premiér uvedl, že hodlá jednat se zástupci Polska o výstavbě česko-polského plynovodu Stork II. Tím by se snížila závislost na plynu, který dodává Ruská federace. Informuje o tom web iDnes.cz.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Část evropských zemí je na ruském plynu velmi závislá, k těmto zemím patří i Česká republika. Podle premiéra by tato závislost mohla přesahovat 90 procent.

Kromě toho řekl, že zásoby plynu budou stačit asi dva měsíce. Zásoby jaderného paliva má ČR na 2 až 3 roky. Petr Fiala uvedl, že vláda udělá potřebné kroky, aby Česko mělo před příští zimou dostatek plynu v zásobnících.

Radek Koten / Zdroj: youtube.com

„Snažíme se obnovit jednání o nových plynovodech a o LNG,“ odpověděl Petr Fiala na otázku poslance Radka Kotena (SPD) při interpelacích ve Sněmovně.

Podle něj kabinet zatím nemá informace, že by Rusko mohlo zastavit dodávky plynu do Česka. Dodal však, že musíme počítat s takovým scénářem, a je třeba se připravit.

Karla Maříková / Zdroj: youtube.com

Poslankyně Karla Maříková (SPD) se ptala premiéra, jak hodlá řešit situaci, kdy lidé nebudou mít dost peněz na drahé energie. Zeptala se také, jak bude zajištěn dostatek tuhých paliv.

Předseda vlády odpověděl, že dodávky černého uhlí bude projednávat se zástupci Polska. Dodal, že potřeba u hnědého uhlí bude zajištěna. V pátek měl Petr Fiala v plánu jet do Polska, kde by o těchto otázkách jednal s polským předsedou vlády.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Uvedl také, že jeho vláda prodloužila možnost využití starých neekologických kotlů domácnostem o dva roky, tedy do září 2024.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš řekl, že emisní povolenky ovlivňují ceny energií. Podle něj by o tom premiér mohl diskutovat na evropské úrovni a něco udělat pro české občany.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Petr Fiala reagoval, že je připraven jednat o tématu emisních povolenek, ale to nyní není prioritní téma.

Psali jsme:„Felix myslel, že když se rozejde s tou paní, že to s Vitem taky skončím“: Dáda Patrasová prozradila, proč Ital zůstane v jejím životě

PSALI JSME: JEN SLIBY A SIGNÁLY: ALENA SCHILLEROVÁ KRITIZOVALA VLÁDU. PODLE NÍ BY BYLO MOŽNÉ POMOCI NEJEN RODINÁM S DĚTMI DO 18 LET, ALE I DALŠÍM RODINÁM

PŘIPOMÍNÁME: „BUDEME NADÁLE VYVÍJET MAXIMÁLNÍ TLAK NA PREZIDENTA PUTINA“: ŠÉF NATO VAROVAL, ŽE VÁLKA NA UKRAJINĚ MŮŽE TRVAT ROKY

Share