Opatření začala fungovat, počty klesají: Jan Blatný prozradil, co přesně by se dalo v dohledné době zmírnit

Opatření proti koronaviru už mají pozitivní výsledky, čísla začínají klesat. Šéf resortu zdravotnictví Jan Blatný ale upozorňuje, že nelze nyní opatření rozvolňovat, je třeba být dále velmi opatrní. Podle něj asi bude jen možné zvýšit vzdálenost od domu pro volnočasové aktivity. Ministr to řekl na páteční tiskové konferenci.

Jan Blatný uvedl, že se zdá, že zavedená opatření začala fungovat. Podle něj je to dobrá zpráva, ale v žádném případě nelze polevit.

Jan Blatný / Zdroj: youtube.com

Zlepšení určitě je, ale je to jen začátek. Žádné rozvolňování opatření proto zatím nechystá. Jediné, co by podle něj bylo možné udělat, je zvýšit perimetr při volnočasových aktivitách.

Už 12 dní v Česku pplatí tvrdý lockdown. To jsou asi nejpřísnější opatření, která byla v Česku za celou dobu epidemie. Nyní je například zakázáno cestovat mezi okresy.

Jan Blatný / Zdroj: youtube.com

Počet nakažených se naštěstí začal snižovat, například ve čtvrtek bylo odhaleno něco málo přes 11 tisíc případů. Reprodukční číslo se snížilo pod hodnotu 1 a je 0,9. To znamená zpomalení epidemie.

Počet hospitalizovaných je ale stále vysoký, například ve čtvrtek to bylo přes 8,6 tisíce, z toho ve vážném stavu je 1 940 pacientů. Zbývá jen 12 procent volných lůžek na JIP.

Jan Blatný / Zdroj: youtube.com

Ministr zdravotnictví během tiskové konference hovořil také o testování ve firmách. Podle jeho informací se podíl pozitivních výsledků testů mezi zaměstnanci firem pohybuje mezi 1 až 2 procenty.

„V populaci je zhruba do dvou procent superpřenašečů, kteří mohou ohrozit ostatní, i když jsou bezpříznakoví,“ řekl Jan Blatný.

Jan Blatný / Zdroj: youtube.com

Testování ve firmách podle něj bude trvat asi několik měsíců. Přesněji zatím říci nemůže, vše bude záviset na epidemické situaci.

Požádal také zaměstnavatele, aby testování probíhalo ve firmách, aby zaměstnance neposílali do testovacích center, jinak je to zahlcují.

PSALI JSME: ANDREJ BABIŠ ŘEKL, CO BY SE V ČESKU MOHLO STÁT, KDYBY VOLBY VYHRÁLI PIRÁTI A STAN: „ZAPRVÉ TADY BUDEME MÍT TY MIGRANTI, KTERÉ BY ONI CHTĚLI“

PŘIPOMÍNÁME: „MŮŽE BÝT POUŽÍVÁNA I NADÁLE“: WHO DOPORUČILA V POUŽÍVÁNÍ VAKCÍNY OD FIRMY ASTRAZENECA POKRAČOVAT

Share