Olga Richterová promluvila o variantě řešení problému nedostatku míst ve školkách: navrhuje zavést podobný systém jako v Rakousku

Existuje problém nedostatku míst v předškolních zařízeních a politici hledají možnosti řešení tohoto problému. Místopředsedkyně Pirátské strany Olga Richterová navrhuje použít podobný systém jako v sousedním Rakousku. Tam se například přes den starají o dítě doma Tagesmutter nebo Tagesvater. Podle ní by podobná služba pomohla doplnit školky a dětské skupiny. Informuje o tom web iDNES.cz.

Pro Olgu Richterovou jsou příkladem v této oblasti Rakousko, Německo a Dánsko. V těchto zemích mají rodiče možnost volby.

Olga Richterová / Zdroj: youtube.com

„Tagesmutter a Tagesvater je zcela jednoduchý systém,“ uvedla Olga Richterová. To znamená matka nebo otec přes den.

Vysvětlila, že k tomu je potřeba mít vzdělání a také být připraveným na to, že čas od času budou probíhat státní kontroly. Jedná se o vyšší úroveň sousedského hlídání nebo pomoci.

Olga Richterová / Zdroj: youtube.com

Piráti a Starostové navrhují zavést podobný systém, který by mohl doplnit stávající. Podle nich by to byl jeden ze způsobů, jak vyřešit problém nedostatku volných míst v předškolních zařízeních.

Místopředsedkyně Starostů a nezávislých Věra Kovářová dodala, že budovat školky je základ. Podle ní asi 33 tisíc žádostí o místo ve školce nebylo schváleno.

Věra Kovářová / Zdroj: youtube.com

Olga Richterová říká, že by to dalo možnost volby rodičům. Kolik by to ale mohlo stát a kolik by v takovém případě stát mohl pomoci, však neřekla.

Předpokládá se, že v naší zemi by si člověk mohl vzít domů na hlídání maximálně 5 dětí, záleží ale na tom, jaké prostředí ve svém domě nabízí.

Olga Richterová / Zdroj: youtube.com

Místopředsedkyně Pirátů uvedla, že by se to mohlo nejdříve vyzkoušet v některém regionu. Navíc ještě přemýšlejí nad tím, jak by se to v Česku mohlo jmenovat.

PSALI JSME: OBERMAIEROVÁ NAVŠTÍVILA GREGOROVOU V MAĎARSKU: „ZBAVILA SE STRESU A ZÍSKALA ZPÁTKY APETIT“

PŘIPOMÍNÁME: „TEĎ V KONTAKTU NEJSME“: JAK RODINA FRANTIŠKA NEDVĚDA PROŽÍVÁ JEHO ODCHOD DO ZPĚVÁCKÉHO NEBE

Share