Imunolog Václav Hořejší předpokládá, že brzy by epidemiologická situace v Česku mohla být ještě horší, než tomu bylo na jaře. Vysvětlil, že za pár týdnů bude v nemocnicích více pacientů s koronavirem. Podle něj by nyní nepomohlo ani to, že všichni by šli na očkování. Také zavedení bavorského modelu je nedostatečné. Řekl to pro CNN Prima News.
„Obávám se, že se řítíme do velkého průšvihu, možná většího než na jaře,“ uvedl Václav Hořejší. Podle něj se nárůst počtu nových případů nákazy, který byl v úterý, projeví za dva týdny v nemocnicích.
Myslí si, že se tomu nevyhneme. Vysvětlil, že i kdyby se zítra všichni naočkovali a byl zaveden lockdown, tak by se počet hospitalizovaných pacientů v nemocnicích stejně zvýšil za dva nebo tři týdny.
Dodal, že teď asi nejsou takové kroky, které by situaci mohly velmi rychle zlepšit. Připomněl, že na jednotky intenzivní péče se nejčastěji dostávají lidé starší generace a neočkovaní.
Těm, kteří již dávno dostali druhou dávku, doporučuje se přeočkovat třetí dávkou, aby posílili imunitu, která za tu dobu oslabila.
Kabinet se rozhodl zavést v Česku takzvaný bavorský model, který vstoupí v platnost v pondělí. To znamená, že osoba nebude mít možnost navštívit restauraci nebo kino, pokud nebude mít potvrzení o očkování nebo o prodělání nemoci.
To znamená, že PCR a antigenní testy již nebudou důkazem bezinfekčnosti. Známý imunolog ale tvrdí, že už je pozdě na zavedení takového systému, nyní to situaci nijak zvlášť nezlepší.
Uvědomuje si ale, že to vytvoří určitý tlak na lidi, aby se nechali naočkovat. To však nebude mít na danou situaci významný vliv.
Podle něj by už bylo nutné zavést lockdown. Říká, že je nutné výrazně omezit pohyb lidí i jejich kontakty mezi sebou. Dva nebo tři týdny lockdownu by měly pozitivní dopad. V dané situaci to považuje za řešení.
Hlavním řešením by ale bylo, kdyby se proti koronaviru naočkovala celá dospělá populace země. Domnívá se také, že vláda by musela znovu zavést nouzový stav.
Podle jeho názoru by to vládě umožnilo nařídit povinné očkování nebo zavést přísná opatření. Předpokládá ale, že se tak nestane. Má obavy z toho, kolik lidí může na tuto nemoc zemřít, protože politici nechtějí uplatňovat přísná opatření.