Nouzový stav nekončí: vláda našla cestu k jeho prodloužení a začne platit již v pondělí

Vláda v neděli znovu vyhlásila nouzový stav. Požádali ji o to hejtmani. Platit bude dva týdny od 15. února. Žádných změn se tak nedočkají podnikatelé a živnostníci. Provoz obchodů, hospod či skiareálů se tak nezmění. Informuje o tom web tn.nova.cz.

Jednání hejtmanů s kabinetem Andreje Babiše trvaly tři dny a nakonec se všichni dohodli, že stav nouze potrvá 14 dnů.

Alena Schillerová / Zdroj: youtube.com

„Vláda vyhlásila od pondělí stav nouze na základě jiné skutkové podstaty, než platí současný nouzový stav končící o půlnoci,“ prohlásil předseda vlády Babiš s tím, že to je podle něho dobrá zpráva.

Ministryně financí Alena Schillerová zdůraznila, že hejtmani prý nechtějí hazardovat a pro zvládnutí situace potřebují mít platná nouzový stav. Premiér však už naznačil, že se nouzový stav bude znovu prodlužovat a bude ho muset odhlasovat Sněmovna.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Ministerský předseda řekl, že si Česko nemůže nyní rozvolňování dovolit. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček vysvětlil, že se pravidla pro obchody, restaurace a jiné služby nemění. Ubytování však nyní je možné využit za účelem zdravotní péče.

Nově nebudou platit omezení pro úřední hodiny na úřadech. Ve školách se budou moci konat komisionální zkoušky.

Ústavní právník Aleš Gerloch prohlásil, že nouzový stav může zrušit Sněmovna. Vláda ho prý vyhlásit může, ale musí to ihned sdělit poslancům.

Karel Havlíček / Zdroj: youtube.com

Vládu rovněž varoval šéf Senátu Miloš Vystrčil a řekl, že kabinet potřebuje podporu dolní komory parlamentu. Babiš však doufá, že se Sněmovna bude chovat zodpovědně a pochopí, že nouzový stav je nutný.

PSALI JSME: NÁVRAT DĚTÍ DO ŠKOL OD 1. BŘEZNA: MINISTR ŠKOLSTVÍ NESTÍHÁ PŘIPRAVIT ZAŘÍZENÍ PRO PREZENČNÍ STUDIUM

PŘIPOMÍNÁME: “TO JE PROSTĚ PRŮŠVIH“: ODBORNÍK KRITIZUJE TEMPO OČKOVÁNÍ, PRYMULA ZNEPOKOJENÝ NEDOSTATKEM INFORMACÍ

Share