Někteří lidé předpokládají novou vlnu koronaviru na podzim: Roman Šmucler vyjádřil své myšlenky, kdy by to mohlo skončit

Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler předpokládá, že konec epidemie koronaviru bude záležet na tom, kolik bude v ČR očkováno lidí starší generace. Proto je podle něj zatím předčasné hovořit o tom, jaký by mohl být letošní podzim z hlediska epidemiologické situace. Řekl to pro ŽivotvČesku.cz.

Podle statistik, které zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví, se epidemická situace zlepšuje. Klesá například počet nových případů nákazy.

Roman Šmucler / Zdroj: youtube.com

Tak v úterý 23. března bylo odhaleno 10 957 nových případů nákazy, a v úterý 16. března to bylo 14 024. Také ve středu byl počet nových nákaz 8 763 a minulou středu 12 020, to znamená, že došlo k jasnému poklesu ukazatele.

Podle údajů k ránu 25. března zůstává v nemocnicích zhruba 12 procent volných lůžek na JIP a ARO. Počet standardních lůžek s kyslíkem je 23 procent.

Denní přehled počtu osob s nově prokázaným onemocněním COVID‑19 / Zdroj: mzcr.cz

Snižuje se i mnoho dalších ukazatelů, například reprodukční číslo a index rizika. Například rizikové skóre už má hodnotu 59 bodů, což by mohlo odpovídat třetímu stupni pohotovosti PES.

Tento pozitivní trend vidí také prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Zatím ale neví, jaká jsou potřebná čísla, aby se vláda rozhodla opatření rozvolňovat.

Roman Šmucler / Zdroj: youtube.com

Ale jaký bude tento podzim, to ještě neví, nikdo to nedokáže předpovědět. Nikdo nemá statistiky dopředu, natož půl roku dopředu.

Podle něj bude hodně záležet právě na očkování. Pokud bude očkovací kampaň dobře realizována do léta a bude pokračovat v létě, znamená to, že podzim už bude klidný.

Roman Šmucler / Zdroj: youtube.com

Kromě toho se známý zubař domnívá, že ještě hodně bude záviset na politickém rozhodnutí. Měl na mysli, co je důležitější při rozhodování, zda počet hospitalizovaných pacientů, nebo počet pozitivních PCR testů.

„Ale podle všech znalostí, které máme o medicíně, tak jestli proočkujeme staré lidi a ohrožené lidi do léta, tak by podzim měl být lepší,“ řekl Roman Šmucler pro Život v Česku.

Roman Šmucler / Zdroj: youtube.com

Podle něj je zatím předčasné říkat, co přesně se na podzim stane. Pokud někdo říká, že bude nová strašná vlna, pak je to jen věštění.

Roman Šmucler předpokládá, že už letos na jaře se situace výrazně zlepší, to je vidět i na mnoha grafech z různých zemí světa.

PSALI JSME: TOMÁŠ ZIMA NESOUHLASÍ S PLOŠNÝM NOŠENÍM ROUŠEK : MYSLÍ SI, ŽE JE ZBYTEČNÉ ZAKRÝVÁNÍ DÝCHACÍCH CEST V PRÁZDNÝCH ULICÍCH ČI LESE

PŘIPOMÍNÁME: RAKOUSKO ZPŘÍSŇUJE OPATŘENÍ: OBYVATELŮM BUDE ZAKÁZÁNO NAVŠTĚVOVAT OBCHODY BEZ NEGATIVNÍHO TESTU NA KORONAVIRUS

Share