„Navíc ještě máme výhodu, že Češi jsou bonzáci“: Jaroslav Flegr se vyjádřil k hromadným akcím a testování

Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr se domnívá, že testování na koronavirus může výrazně pomoci v boji proti epidemii. Podle něj je třeba testovat co nejvíce, bude to alternativa k přísným opatřením a dokonce i lockdownu. Kromě toho řekl, že už dávno bylo nutné omezit počet lidí na masových akcích. Řekl to pro CNN Prima News.

V pondělí vstoupilo v platnost pravidlo, že lidé musí ve všech vnitřních prostorách nosit respirátory. Jaroslav Flegr řekl, že neví, jak budou lidé toto opatření dodržovat, nicméně to rozhodně dává smysl.

Jaroslav Flegr / Zdroj: youtube.com

Podle právníka a experta na zdravotnické právo Ondřeje Dostála (Piráti) je to jedno z těch opatření, které není z hlediska realizace problematické. Jistě může být problém s jeho dodržováním, ale většina lidí takové pravidlo neporušuje.

Evoluční biolog řekl, že je možné vymáhat dodržování opatření. To by bylo možné buď často kontrolovat, nebo zavést velmi tvrdé tresty. V takovém případě by se lidé báli tato opatření porušit.

Ondřej Dostál / Zdroj: youtube.com

„U nás ještě navíc máme strašnou výhodu, že Češi jsou bonzáci a rádi nějaké neoblíbené spolupracovníky nahlásí,“ uvedl Jaroslav Flegr.

Celkem má v Česku dokončené očkování téměř 57 procent populace. Zvyšuje se počet nakažených a počet hospitalizovaných pacientů, situace však není tak špatná jako loni.

Jaroslav Flegr / Zdroj: youtube.com

Důvodem je podle profesora to, že vlna začala o měsíc později než loni na podzim. Proto není možné říci, jak se situace bude vyvíjet a jaký počet pacientů bude v nemocnicích například za několik týdnů.

Upozornil také na hromadné akce, podle něj by to mohlo mít velmi negativní dopad na vývoj epidemie. Tvrdí, že počet lidí na podobných akcích bylo nutné omezit už dávno.

Jaroslav Flegr / Zdroj: youtube.com

Varoval, že počet očkovaných v zemi je stále nedostatečný a že u mnoha lidí, kteří jako první dostali vakcínu, již výrazně klesla imunita. Stále tedy hrozí, že nemocnice mohou být přetížené.

Nyní jsou v Česku lidé již rozděleni do dvou táborů, ti, kteří se očkovali, a ti, kteří jsou kategoricky proti vakcinaci. Jaroslav Flegr uvedl příklad Rakouska, kde kancléř hovořil o lockdownu pro neočkované občany.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Podle něj nebyla opatření v Česku špatná, soudy však některé z nich zrušily z právních důvodů, protože tato opatření nebyla dobře připravena z právního hlediska.

Spíše nesouhlasí s rozhodnutím vlády zrušit bezplatné preventivní testování. Domnívá se, že by bylo potřeba testovat co nejvíce lidí. Testování je podle něj alternativou k přísným opatřením a dokonce i k lockdownu.

Jaroslav Flegr / Zdroj: youtube.com

Nechápe, proč vláda jedná právě takto, protože nyní je možnost využít kvalitní PCR testy a testovat statisíce lidí denně, navíc je to mnohem levnější než lockdown a přísná opatření.

PSALI JSME: JAN HAMÁČEK PROMLUVIL O TESTOVÁNÍ VE ŠKOLÁCH: MINISTR ZMÍNIL I TO, ŽE BY NEOČKOVANÍ ZAMĚSTNANCI BEZ TESTU NEMOHLI NA PRACOVIŠTĚ

PŘIPOMÍNÁME: PAPEŽ FRANTIŠEK VYZVAL VŠECHNY STÁTY, ABY NEVRACELY MIGRANTY DO ZEMÍ, KDE NENÍ BEZPEČNO: UPRCHLÍCI PODLE NĚJ POTŘEBUJÍ OCHRANU

Share