Může to být příznak: Vědci řekli, proč si psi kousají ocas

Vědci říkají, že takové chování psů je ve většině případů normální, ale někdy může naznačovat některé zdravotní problémy.

Téměř každý majitel psů měl otázku, proč jeho mazlíček honí svůj ocas a kouše ho. Píše o tom server fakta.today.

Toto chování může být neškodné, pokud to pes dělá zřídka, nicméně v některých případech může být příznakem toho, že mazlíček má zdravotní problémy.

Existuje několik důvodů, proč psi kousají ocas.

1. Štěněcí zvědavost

Štěňata jsou zvědaví, zajímá je okolní svět a jsou nadšeni téměř ze všeho, včetně svého ocasu. Chtějí se o sobě dozvědět něco nového a zároveň se seznámit s různými částmi svého těla.

Pes / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Je také třeba si uvědomit, že štěňata jsou poměrně hravá, takže když se poprvé dozví o svém ocasu, mohou ho považovat za hračku. Takové chování v raném věku je normální, takže se nemusíte bát.

2. Hledající pozornost

Hra s ocasem může být také způsob, jak váš pes chce upoutat pozornost. Pro mnoho majitelů psů je zábavné, když jejich mazlíček si honí ocas, takže někteří psi mohou i nadále vykazovat takové chování, aby získali pozornost od svých majitelů.

Pes / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Pro některé psy slouží reakce majitele jako určitý pozitivní signál, ať už člověk reaguje pozitivně nebo negativně. Toto chování ukazuje, jak důležité je vyčlenit svému mazlíčkovi alespoň trochu času na hraní a komunikaci.

Jedním ze způsobů, jak přimět psa, aby to přestal dělat, je nereagovat na takové chování. Když pes to přestane dělat, je třeba ho pochválit, že se zastavil.

3. Nuda

Psi se mohou nudit, když jsou dlouho ponecháni sami. Takže když nejsou zaneprázdněni, začnou čerpat energii a náladu v honbě za ocasem.

Pes / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Člověk může pomoci svému psu uvolnit energii přidáním více fyzické a duševní aktivity do jeho každodenní rutiny. Musí věnovat trochu času každodenním procházkám se svým milovaným mazlíčkem a různé hlavolamy mu pomohou rozvíjet své rozumové schopnosti.

4. Věk

Kvůli stáří se inteligence některých psů začíná postupně snižovat, což může vést k určitému chování, jako je kousání a žvýkání ocasu.

Pes / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Toto chování je známkou kognitivní poruchy. V takových případech může pes potřebovat konzultaci veterináře, který mu vydá léky.

5. Kompulzivní chování

Podobně jako obsedantně-kompulzivní porucha (OCD) u lidí, někteří psi mohou také trpět touto poruchou, která je někdy projevuje v podobě honění za ocasem.

Pes / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Například, když je pes nervózní, může kousat ocas, aby překonal vzrušení. Někdy se stane, že pes začne kousat ocas po zranění, aby bolest polevila. Z tohoto důvodu se některá zranění nemohou vyléčit, protože se u psa vyvinulo kompulzivní chování a pokračuje v kousání ocasu.

Jsou také někteří psi, kteří se honí za ocasem, když se k nim přijdou hosté nebo když vidí hmyz, ptáky nebo jiná zvířata. Toto chování se projevuje kvůli nadměrnému vzrušení.

6. Paraziti a alergie

Každý majitel psa dobře zná malé škůdce, jmenovitě blechy a roztoče, které okupují ocasy domácích mazlíčků a brání jim v normální existenci.

Pokud je pes pokousán těmito parazity, může si neustále kousat ocas. Naštěstí existuje mnoho metod boje proti blechám a klíšťatům.

Psi / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Dalším možným důvodem, proč si pes kousá do ocasu, je přítomnost tasemnic. Vzhledem k tomu, že v oblasti řitního otvoru psa dochází k nepohodlí, může to vyvolat kousání a žvýkání části ocasu.

Dermatitida, zánět kůže a alergie mohou také vést k tomuto chování. Ať už je alergie jakákoli, nejtěžší případy se obvykle vyskytují, když je pes ve věku od 3 měsíců do 6 let.

Řešení problému

Když takové chování psa trvá dlouho, je třeba ho zastavit. Úspěšné řešení kompulzivního chování vyžaduje úsilí jak psa, tak jeho majitele. Trpělivost a podpora ze strany člověka výrazně usnadní cestu zotavení každého psa.

Pes / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Nejprve je třeba určit, jaké příčiny způsobují honění za ocasem a pečlivě sledovat chování domácího mazlíčka. Po identifikaci těchto spouštěčů se člověk musí pokusit odvrátit pozornost psa jinými aktivitami pokaždé, když se tyto spouštěče objeví.

Pokud pes bude i nadále si kousat ocas, bude potřeba požádat o radu veterináře nebo zoologického psychologa. Je nutné, aby zkontrolovali zdravotní stav mazlíčka a v případě problémů nebo onemocnění předepsali léčbu.

PSALI JSME: „NAŠE HOLČIČKA JMÉNEM JESSINKA“: HELENA VONDRÁČKOVÁ MÁ NOVÉHO ČLENA RODINY. ZPĚVAČKA PROZRADILA, S KÝM BUDE SLAVIT BLÍŽÍCÍ SE VÁNOCE

PŘIPOMÍNÁME: „KANDIDATURU V TOMTO OBDOBÍ NEZVAŽUJI“: OLGA RICHTEROVÁ UŽ NEHODLÁ KANDIDOVAT DO VEDENÍ PIRÁTSKÉ STRANY

Share