„Musíme počítat s nejhorším“: Petr Fiala označil Putina za nepředvídatelného

Premiér Petr Fiala řekl, že vláda se připravuje na nejhorší scénář, že se možná Rusko rozhodne zastavit dodávky plynu do Česka. Ruského prezidenta Vladimira Putina označil za nepředvídatelného. Zopakoval také, že kabinet nehodlá přijímat plošná opatření na pomoc občanům. Řekl to v pořadu Snídaně s Novou na TV Nova.

Podle premiéra je nyní prioritou postupné snižování energetické závislosti Česka na Rusku. S prezidentem sousedního Polska Andrzejem Dudou už jednal o tom, jaká by mohla být řešení této situace.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Mluvili například o plynovodu z Polska do České republiky. Předchozí polská vláda tento projekt odmítla, ale Fiala myslí, že by se měl obnovit.

Moskva oznámila, že plyn bude prodávat za rubly. Polsko a Bulharsko odmítly platit v rublech, načež Rusko zastavilo dodávky plynu do těchto zemí.

Vladimir Putin / Zdroj: youtube.com

Český premiér proto nevylučuje, že by dodávky plynu mohly být zastaveny i do ČR. Ruského prezidenta Vladimira Putina označil za nepředvídatelného

„Musíme počítat s nejhorším a samozřejmě počítáme s tím, že se to může stát,“ řekl pro TV Nova Petr Fiala. Podle jeho slov kabinet podniká určité kroky, aby Česko mělo dostatek plynu.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

„Problém by to ale dlouhodobě byl,“ dodal Fiala. Vysvětlil také, že Česko nakupuje ruský plyn v Německu, takže pokud nebudou zastaveny dodávky do Německa, dopady pro ČR by nebyly příliš špatné.

Předseda vlády se také domnívá, že ČR zvládá uprchlickou vlnu dobře. Označil to za společný problém Polska a Česka a proto budou spolupracovat.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Za jeden z důvodů vysoké inflace v Česku označil válku na Ukrajině. Připomněl, že Ukrajina byla dodavatelem zemědělských komodit, například vyvážela obilí. To se nyní neděje a ovlivňuje to ceny potravin v evropských zemích.

Předseda vlády znovu zopakoval, že vláda hodlá pomáhat lidem, kteří tuto pomoc skutečně potřebují. Kabinet nechce přijímat plošná opatření, protože by to mohlo zvýšit inflaci.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

„Kdo se dostane do problémů, tomu pomůžeme,“ uvedl Petr Fiala. Dodal, že k občanům už šlo přes 80 miliard Kč.

PSALI JSME: „POMÁHÁME TĚM, KTEŘÍ SI NEMOHOU POMOCI SAMI“: PETR FIALA UVEDL, ŽE NĚKTERÉ RODINY S DĚTMI DOSTANOU JEDNORÁZOVÝ PŘÍSPĚVEK

PŘIPOMÍNÁME: „VŠECHNA ROZHODNUTÍ V TOMTO OHLEDU JSOU UŽ PŘIJATA“: PUTIN VAROVAL ZÁPAD PŘED BLESKOVOU REAKCÍ V PŘÍPADĚ VMĚŠOVÁNÍ DO SITUACE NA UKRAJINĚ

Share