Mnoho restaurací nehodlají kontrolovat potvrzení o bezinfekčnosti od svých návštěvníků: jak vysvětlují své rozhodnutí

Část českých restaurací nemá v úmyslu kontrolovat potvrzení o bezinfekčnosti od svých návštěvníků. Zástupci iniciativy Chcípl PES uvedli, že takové kontroly lze hodnotit jako diskriminaci klientů na základě zdravotního stavu. Píšou o tom Novinky.cz.

Restaurace / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Podle předsedy hnutí Chcípl PES Jakuba Olberta by jakékoli opatření mělo mít opodstatnění. Dodal, že za celý rok nikdy neslyšeli žádný důkaz, že se koronavirus šíří hlavně v restauracích nebo hospodách.

Navíc tvrdí, že takové opatření, jako je kontrola certifikátů u klientů, je diskriminační. Je to další rána pro malé živnostníky.

Restaurace / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Kromě toho podle něj zaměstnanci restaurací nemají právo znát zdravotní informace zákazníků. Zástupci této iniciativy hodlají v pondělí protestovat v restauraci Šeberák, jejím majitelem je Jakub Olbert.

Některé restaurace v Česku neplánují kontrolovat své hosty. Zástupci iniciativy očekávají kontroly od hygieniků. Kromě toho o tom informovali Českou obchodní inspekci.

Jakub Olbert / Zdroj: youtube.com

Olbert dodal, že současný šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch musí rozumět, že zavedení takového opatření má právní problémy. Připomněl, že Nejvyšší správní soud již několikrát některá opatření zrušil.

O tom, že zaměstnanci restaurací budou muset kontrolovat certifikáty o bezinfekčnosti od svých zákazníků, rozhodla vláda 20. října. Toto rozhodnutí kritizovali majitelé restaurací, barů a hospod, podle nich to může negativně ovlivnit jejich provoz.

Restaurace / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Návštěvníci restaurací by s sebou museli mít certifikát o očkování nebo o prodělání nemoci nebo negativní test. Také mohou podstoupit samotest na místě.

PSALI JSME: PIRÁTI ANALYZOVALI VÝSLEDEK VOLEB: PODLE NICH HNUTÍ STAN PORUŠILO KOALIČNÍ SMLOUVU. VÍT RAKUŠAN S TÍM NESOUHLASÍ

PŘIPOMÍNÁME: SHILOH JOLIE-PITT SE OBJEVILA NA VEŘEJNOSTÍ V PŘEŠITÝCH ŠATECH SVÉ MATKY ANGELINY JOLIE

Share