Ministerstvo zdravotnictví 31. prosince vydalo mimořádné opatření, dle kterého nemocnice musí zajistit dostatek lůžek pro lidi s koronavirem na úkor jiných pacientů. Zdravotnická zařízení proto ruší plánované operace, pokud nejde o ohrožení na životě.
„Odložení plánované péče umožní mobilizovat kapacity pro poskytování zdravotní péče pacientům s nemocí covid-19,“ uvádí ministerstvo s tím, že se očekává možný nárůst nakažených vzhledem k epidemiologické situaci. Pokud se to neprovede, hrozí nedostatek kapacit riziko úmrtí pacientů.
Nemocnice proto nesmí brát nové pacienty a uvolňovat již obsazená lůžka. Posílají je do následné či dlouhodobé péče, i když tam také se lůžka musí uvolňovat pro nakažené koronavirem.
Odkládají se zákroky, pokud v případě jejich posunutí nebude osoba ohrožená na životě. Jedná se o operace karpálních tunelů, vyjmutí krčních mandlí, výměnu kyčelních kloubů, operace nezhoubných cyst či plastické chirurgické zákroky.
Odložení operací se ovšem netýká onkologických pacientů. Uživatelé na sociálních sítích zuří. Marcela na Facebooku uvedla, že její mamince měli udělat operaci ještě na podzim, ale odložili až na leden. Je ve složitém stavu a téměř nemůže chodit. Nyní ani neví, jestli ji vezmou.
Další uživatelka Jana říká, že smůlu mají dokonce pacienti s rakovinou. Kvůli opatřením se jejich operace odkládají.
Komentující Jiří dodává, že již dlouhé měsíce čeká na operaci kolena. Nemůže chodit, ale stále musí pracovat.
Lidé se zajímají, proč se v tom případě budovaly záložní nemocnice a také nevyužívají lázeňská zařízení, která mají i vyškolený personál.