Sněmovna schválila pandemický zákon: jaké pravomocí bude moci získat ministerstvo zdravotnictví bez nouzového stavu

Zdá se, že pravomoci ministerstva zdravotnictví a hygienické služby se výrazně rozšíří. Resort nyní bude moci omezovat fungování některých podniků, například obchodů, výroby, služeb, různých aktivit atd. Dolní komora Parlamentu urychleně schválila speciální zákon. Nyní k zavedení opatření proti koronaviru nebude ministerstvo zdravotnictví potřebovat nouzový stav. Informoval o tom web forum24.cz.

Tento zvláštní zákon umožní ministerstvu stanovit opatření pouze proti koronaviru, to znamená, že se vztahuje pouze na epidemii covid-19.

Jan Blatný / Zdroj: youtube.com

Šéf resortu zdravotnictví Jan Blatný uvedl, že tento zákon je potřebný k překonání epidemie po skončení stavu nouze.

Kabinet se dohodl s částí opozičních stran a zákon během hlasování podpořili. Ale opozice měla své požadavky, které byly zohledněny.

Jan Blatný / Zdroj: youtube.com

Například nyní je podle tohoto zákona parlamentní kontrola, odškodnění firmám a podnikatelům a pravidla soudního přezkumu mimořádných opatření k omezení šíření pandemie.

Návrh zákona budou muset nyní projednat senátoři. Hlavní část tohoto zákona musí být účinná do konce února 2022.

Jan Blatný / Zdroj: youtube.com

Tento zákon umožňuje vyhlásit stav pandemické pohotovosti. To ale bude kontrolovat Sněmovna, to znamená, že ho bude moci v případě potřeby zastavit nebo obnovit.

Omezení se mohou týkat obchodů, kadeřnických salonů, salonů manikúry a pedikúry, dalších služeb, veřejné dopravy, akcí, koupališť, bazénů a vysokých škol.

Testování / Ilustrační foto / Zdroj: gettyimages.com

Také ministerstvo zdravotnictví nebo hygienické stanice budou moci předepisovat testování na koronavirus zaměstnanců nebo nošení roušek apod.

Hejtmani v krajích a primátor Prahy podle tohoto zákona mohou být orgánem krizového řízení v regionech. Návrh předložil hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Ivo Vondrák / Zdroj: youtube.com

Podle tohoto zákona jsou stanoveny i pokuty za porušení opatření, například za nenošení roušky může pokuta dosáhnout až 30 tisíc korun. Za závažná porušení ale mohou pokuty dosahovat až 3 milionů korun.

Opatření, která ministerstvo rozhodne zavést, bude muset schválit kabinet. Všechna opatření však musí být zdůvodněna z hlediska současné epidemické situace a možných rizik.

Leo Luzar / Zdroj: youtube.com

Předepsaná je také možnost použití armády v případě potřeby. Stát bude muset také kompenzovat škody pro podnikatele a firmy.

Celkem bylo ve Sněmovně přítomno 167 poslanců, z toho 132 podpořilo tento zákon. Byli to poslanci vládnoucích stran ANO a ČSSD a také opoziční strany jako Piráti, hnutí STAN, Lidovci, ODS a TOP 09.

Radim Fiala / Zdroj: youtube.com

Proti návrhu zákona hlasovalo hnutí SPD, nezařazení poslanci a část poslanců KSČM. Druhá část komunistů se hlasování zdržela.

Poslanci, kteří hlasovali proti, své rozhodnutí vysvětlili. Například předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala řekl, že jde o obcházení parlamentní demokracie.

Václav Klaus mladší / Zdroj: youtube.com

Václav Klaus mladší se domnívá, že jde jen o nový název pro nouzový stav. Poslanec komunistické strany Leo Luzar předpokládá, že možná stav nouze by byl lepší než tento zákon.

Lubomír Volný / Zdroj: youtube.com

Lubomír Volný navrhoval kratší dobu platnosti zákona, ale se mu to nepodařilo. Navrhl například 31.9.2021, ale jen takové datum neexistuje, protože v září je 30 dní.

PSALI JSME: KUBEK ŘÍKÁ, ŽE VLÁDA DĚLÁ STEJNOU CHYBU JAKO NA KONCI ROKU: ZDRAVOTNICKÁ ZAŘÍZENÍ JSOU PODLE NĚHO V JEŠTĚ HORŠÍ SITUACI

PŘIPOMÍNÁME: LUCIE VONDRÁČKOVÁ SI POSTĚŽOVALA FANOUŠKŮM: PROZRADILA, CO JI TEĎ NEJVÍC VYČERPÁVÁ

Share