Hlava státu Miloš Zeman nedávno kritizoval Severoatlantickou alianci a USA kvůli odchodu z Afghánistánu. Předsedové opozičních stran ale s jeho výroky nesouhlasí. Informuje o tom portál Seznam Zprávy.
Miloš Zeman má obavy, že by Tálibán mohl v Afghánistánu vytvořit jakési teroristické centrum, díky kterému by teroristé mohli znovu páchat útoky. Řekl to pro Parlamentnílisty.cz.
Prezident se domnívá, že odchod armády z Afghánistánu je dramatickým selháním NATO. Předpokládá, že kvůli tomu začne sílit nedůvěra v NATO. Podle něj Spojené státy kvůli tomu ztratily prestiž světového lídra.
S takovým názorem hlavy státu ale nesouhlasí někteří opoziční politici. Například předseda hnutí STAN Vít Rakušan tvrdí, že není pochyb, že by NATO mělo existovat.
Podle něj právě tato organizace zajišťuje bezpečnost Evropy a Severní Ameriky již mnoho let. Řekl pro Seznam Zprávy, že bohužel americký prezident Joe Biden situaci podcenil a nepředpokládal, že se věci začnou tak rychle zhoršovat.
Dodal, že nyní je potřeba, aby se státy spojenců postaraly o ty Afghánce, kteří jim pomáhali, například o tlumočníky a jejich rodiny atd.
Šéf ODS Petr Fiala také považuje odchod z Afghánistánu za chybu, nesouhlasí však s kritikou Miloše Zemana ohledně NATO.
„NATO je o to více jediná záruka naší bezpečnosti,“ uvedl Petr Fiala. Dodal, že jejich koalice SPOLU o tom nemá pochybnosti a že by podle nich Česko mělo být členem Severoatlantické aliance.
Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové Miloš Zeman hájí zájmy Ruské federace, proto útočí na NATO. Dodala, že nyní čeká ohrazení ze strany předsedy vlády Andreje Babiše.
Sám premiér zatím vyjádření hlavy státu nijak nekomentoval.
Poslanec ČSSD Ondřej Veselý souhlasí s tím, že současný odchod z Afghánistánu přinese nové problémy. K ostatním věcem by se však nevyjádřil tak, jak to udělal prezident.
Předseda SPD Tomio Okamura souhlasí s hlavou státu, že to byla porážka Ameriky a Severoatlantické aliance včetně Česka. Proto tvrdí, že je třeba změnit bezpečnostní politiku naší země.
„Výsledek války tak povede k další aktivizaci migrace a dopadne i na radikalizaci islámu v Evropě,“ řekl Tomio Okamura.
Poslanec KSČM Jiří Dolejš řekl, že v minulosti byli v Afghánistánu poraženi už Britové a Rusové, nyní odtud ustupují Američané. Výsledek dvacetileté operace je proto podle něj smutný.
PSALI JSME: KRIZE V AFGHÁNISTÁNU: BRITÁNIE JE PŘIPRAVENA PŘIJMOUT 20 000 UPRCHLÍKŮ
PŘIPOMÍNÁME: RAKOUSKO ZPŘÍSNILO PODMÍNKY VSTUPU DO ZEMĚ: JEDNA DÁVKA VAKCÍNY UŽ K BEZINFEKČNOSTI NESTAČÍ