Uznávaný matematik René Levínský, který je členem Mezioborové skupiny pro epidemické situace, uvedl, že epidemické ukazatele klesají stabilně, ale pomalu. Postupně se ale také rozvolní opatření a masivní testování na koronavirus je velmi účinným prostředkem boje proti novým vlnám. Testování by podle něj mělo zůstat až do okamžiku, kdy už většina populace vakcínu dostane. Informuje o tom Blesk.cz.
Matematik vysvětlil, že ekonomicky výhodnější by bylo testovat obyvatelstvo než zavádět lockdown. Podle něj jeden den lockdown stojí pro stát 4 miliardy korun.
Dodal, že tyto peníze by stačily pro plošné testování populace kvalitními testy na jeden měsíc. Testování by proto podle něj mělo pokračovat.
René Levínský říká, že je nezbytné, aby většina lidí byla naočkována, a pokud nedojde k novým mutacím viru, pak testování už nebude nutné.
Podle jeho názoru by plošné testování mělo začít mnohem dříve. Řekl, že by to mohlo začít o půl roku dříve a nelíbí se mu, že se toto téma stalo právě politickým tématem.
Uvedl také, že dobrým řešením pro školy bylo zavedení rotační výuky a antigenních testů. Podle něj by se na podzimní testování ve školách muselo efektivně připravit, jinak by to mohlo být velké riziko.
Matematik se domnívá, že zavedení PCR testování ve školách je logickým krokem, a že to pomůže vrátit zpět do tříd všechny žáky a studenty.
René Levínský také chválil Čechy za jejich chování. Podle jeho slov se kontakty mezi lidmi zvyšují pomalu a je vidět, že lidé jsou zodpovědní.
Vysvětlil, že testování je také faktorem, který zvyšuje opatrnost lidí. Vzhledem k tomu, že testování probíhá často, lidé se chovají zodpovědněji, protože nechtějí získat pozitivní výsledek. „Funguje to jako prevence,“ říká René Levínský.