Marian Jurečka promluvil o mimořádném zvýšení důchodů: Ministr práce řekl, o kolik se zvýší průměrná penze

Šéf resortu práce a sociálních věcí Marian Jurečka na tiskové konferenci řekl, že se od června důchody mimořádně zvýší. Důvodem je vysoká inflace. Například průměrný starobní důchod od začátku léta bude o 1017 Kč vyšší. Informuje o tom CNN Prima News.

Kvůli vysoké inflaci plánuje vláda podle zákona mimořádné zvýšení důchodů. Penze by měly být zvýšeny pět měsíců poté, co inflace překročila hranici pěti procent.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Zvýší se takzvaná zásluhová část důchodu. Navýšení bude 8,2 procenta a bude se týkat těch lidí, kteří pobírají starobní, invalidní a pozůstalostní důchody. To znamená, že průměrný důchod se zvýší o 1017 Kč.

Penze se zvýší o tolik procent, o kolik se v průměru zvýšily ceny od července 2021. Podle Mariana Jurečky připravuje ministerstvo práce materiál na vládu, aby pak kabinet mohl vydat nařízení o mimořádné valorizaci.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Ministr také dodal, že vláda by toto téma mohla projednat v blízké budoucnosti, možná i tento týden.

Spotřebitelské ceny meziročně vzrostly téměř o 10 procent, minulý měsíc to bylo 9,9 procenta. Ekonomové a analytici očekávali, že inflace dosáhne takové úrovně.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Stát vynaloží na zvýšení důchodů zhruba 20 miliard Kč. Resort práce už na to má peníze v navrhovaném rozpočtu.

Poslední zvýšení důchodů se uskutečnilo letos v lednu. Průměrný důchod stoupl o 805 Kč.

Mirek Topolánek / Zdroj: youtube.com

Mimořádná valorizace důchodů proběhla v minulosti jednou, a to v roce 2008, kdy byl premiérem Mirek Topolánek. Důvodem byla také inflace, průměrný důchod tehdy stoupl o 470 Kč.

PSALI JSME: VLASTIMIL VÁLEK PROMLUVIL O ČTVRTÉ DÁVCE: MINISTR ZDRAVOTNICTVÍ ŘEKL, JAKOU VAKCÍNOU BY SE CHTĚL NECHAT PŘEOČKOVAT

PŘIPOMÍNÁME: „NEEXISTUJE ŽÁDNÉ JINÉ ŘEŠENÍ“: ORBÁN POPRVÉ NAZNAČIL MOŽNÝ ODCHOD MAĎARSKA Z EU

Share