„Mami, ty jsi už prožila svoje, nech nás také žít“

Elena odešla do důchodu. Před dvěma lety zemřel její milovaný manžel. Jedinou radostí je její syn Lukáš, který pracuje jako řidič ve velké společnosti. Ještě není ženatý, ale zdá se, že někoho má, ona ho neobtěžuje otázkami a on sám pouze mlčí.

Syn / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Aby se v důchodu nenudila, rozhodla se Elena provést rekonstrukci svého bytu, vyměnit tapety, koberce, a podobně. Když o tom řekla svému synovi, zaváhal.

– Mami, tady je to tak. Rozhodl jsem se oženit, budeme žít všichni spolu, třípokojový byt – bude tam dost místa pro všechny. Oslavíme svatbu v kavárně, mám peníze, šetřil jsem je. I když se renovace zpozdila, Kateřina možná bude chtít byt přestavět svým vlastním způsobem.

Elena ztuhla překvapením. Kateřina, svatba, budou žít s ní… To jsou ale novinky.

– Proč mě tedy nepředstavíš mé budoucí snaše? Ty již o svatbě, ale já nic nevím!

– Mami, v sobotu k nám přijede, navař něco lahodného, jak můžeš.

Rodina / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Kateřina vešla do bytu a podívala se na Elenu od hlavy po paty.

– Oh, nejste tak stará, jak jsem si představovala. Jaké roztomilé šaty, jsou z 80. let? Mimochodem, jsou zase v módě.

Elena nevěděla, co jí má říct. Šaty byly téměř nové, Kateřina byla od ní o hlavu nižší, blonďatá, s houževnatýma očima. Jakmile vstoupila okamžitě šla zkontrolovat pokoje.

– Takže vyhodíme koberce, koupelna potřebuje také opravy, chci sprchový kout.

– Elena, to je váš pokoj? Velký, světlý, bude se nám dobře hodit pro ložnici, vy se můžete přestěhovat do malé místnosti.

Elena byla otupělá z narůstajících emocí.

– Drahá Kateřino, z jakých důvodů tady vydáváš rozkazy? Koupili jste si tento byt, nebo jste investovali? Nejsi pro mě vůbec nic. Rozhodli jste tady všechno bez mého souhlasu. Lukáši, řekla jsem ti, že tvá matka bude proti mně, jak tady budeme žít, když nic neopravíme?

– Mami, no, Kateřina má pravdu, opravy jsme neprováděli už sto let, a my chceme žít v krásném a moderním bytě.

Matka / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

– Pokud chcete krásný, moderní byt – jděte vydělat peníze a kupte jsi jej. Toto je můj byt a nedovolím, aby byl zlikvidován!

– Mami, ty už jsi přežila to své, nech nás žít, protože byt stejně zdědím já. Proč neudělat hned všechno hned tak, jak chceme? Neopustíme tě, a v malé místnosti je vše po ruce. Ale ve stáří bude někdo se sklenicí vody, Kateřina a já tě neopustíme.

– Ještě nejsem tak stará, stále musím žít, a žít a budu tak, jak chci já, ne ty. Tím je rozhovor ukončen. Elena šla do svého pokoje.

Vzrostl její krevní tlak a hlava se jí točila. Vypila lék a lehla si. Ve vedlejší místnosti zaslechla rozhovor zvýšeným hlasem. Lukáš přišel druhý den pro své věci. Vypadal velmi nespokojeně a rozčíleně.

– No, všechno, mami, nechávám tě ve tvém drahocenném bytě, dělej si, co chceš. Kateřina a já si pronajmeme byt.

Elena ho doprovodila ke dveřím a zamávala rukou. Nikdy si nemyslela, že taková slova uslyší od svého jediného syna.

Syn a snacha / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Její syn ji na svatbu nepozval. Provedla rekonstrukci, nechť to už není módní, ale její byt se jí tolik líbí… O šest měsíců později přišel syn s kufrem.

– Mami, Kateřina si našla jiného, bohatšího, řekla, že nebude s darebákem bez vlastního bydlení. Moc ji miluji, nevím, co mám teď dělat.

– Žít, Lukáši, svým vlastním životem, a ne rozkazy ostatních. Vydělávej a ušetři peníze na svůj vlastní byt. Tento byt bude dědit můj synovec Michal, který má tři děti a on o něm neví. A já budu i nadále žít, jak se mi líbí, a nikdo se neodváží mi tady velet.

Lukáš si uvědomil, že svou matku vážně urazil, ale nepožádal o odpuštění. Věřil, že jeho matka zničila jeho rodinné štěstí. Elena se však nestarala o to, co si myslí.

 

PSALI JSME: PŘIŠLA NAVŠTÍVIT SVÉHO SYNA A JEHO MANŽELKU: „TAKTO SE HOSTÉ ROZHODNĚ NEVÍTAJÍ“

PŘIPOMÍNÁME: „BYLA TO NEJVĚTŠÍ DÁMA“: JAK SE USKUTEČNILO POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ S HANOU HEGEROVOU

Share