Majitelé si mysleli, že mají doma obyčejnou sochu. Její tajemství vyvolalo otázku: jak někdo mohl ji považovat za harampádí

Obyvatelé Skotska, jejichž jména nejsou známa, se začátkem dubna stali účastníky britského televizního pořadu Antiques Roadshow, v němž odborníci na starožitnosti hodnotí raritní věci lidi. Moderátor pořadu a hodnotitel Dandy Peter si musel prohlédnout litinovou sochu skotského básníka Roberta Burnse.

Socha / Zdroj: medialeaks.ru

Podle jednoho z hostů vytvořil artefakt vážící 350 kilogramů jeden z členů královské skotské akademie David Watson Stevenson. V roce 1950 byla socha nalezena v jihoafrickém městě Durban na velmi nečekaném místě: kompostové jámě.

Socha / Zdroj: medialeaks.ru

Od té doby byla socha uložena v Jihoafrické republice, odvezl si jí domu jeden místní obyvatel. Jen v roce 2015 prodal nález obyvatelům Skotska, kteří litinového básníka převezli zpět do jeho rodné země za pět tisíc liber (152,5 tisíce korun).

Jak spekulovali majitelé a samotný Dandy Peters, umělecké dílo se objevilo v Jižní Africe v roce 1900, kdy Skotové prozkoumávali kontinent při hledání zlata. Pravděpodobně stál v domě jednoho z hledačů.

Socha / Zdroj: medialeaks.ru

„Je skvělé, že se artefakt našel a je úžasné, že zůstal celý, “ dodal Peter.

Dandy Peter / Zdroj: medialeaks.ru

Majitele sochy básníka ohromila nejen svou historií a vzhledem, ale i hodnotou, kterou jim znalec prozradil. Samy o sobě výrobky z litiny jsou levné, ale vzhledem k tomu, že socha je kopii slavného skotského básníka, cena se může pohybovat od 10 do 15 tisíc liber (od 305 tisíc do 457 tisíc korun).

„Panebože! Je to pravda?“ to bylo jediné, co dokázala říct majitelka sochy.

Majitelka sochy / Zdroj: medialeaks.ru

PSALI JSME: 70 LET OD NAROZENÍ JIŘÍHO SCHELINGERA: JAK DNES VYPADÁ DCERA LEGENDÁRNÍHO ZPĚVÁKA ANDREA A JAK SE STARÁ O TATÍNKOVOU PAMÁTKU

PŘIPOMÍNÁME: HVĚZDY PŘEDPOVÍDAJÍ: KTERÝM ZNAMENÍM ZVĚROKRUHU PŘINESE JARO ŠTĚSTÍ A ÚSPĚCHY

Share