Lékařka promluvila o komplikacích po koronaviru: vysvětlila také, proč neexistuje univerzální lék na tuto nemoc

Nyní je epidemiologická situace v zemi relativně klidná, ale v zimě nebo na podzim to bylo podstatně horší. Tehdy mnoho zdravotníků pracovalo na hranici svých sil a pro ně to bylo rozhodně velmi těžké období. Také u mnoha pacientů byly následky koronaviru těžké. Více o tom řekla pro MF DNES lékařka z postcovidové ambulance Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně Alena Zimulová. Píše o tom web iDNES.cz.

Alena Zimulová uvedla, že následky pro některé pacienty mohou být určitě nepříjemné. Například jeden z jejich pacientů má postintubační zúžení a proto má i stenózu průdušnice.

Zdravotník / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

V únoru byl tento pacient napojen na plicní ventilátor. Nyní už tento člověk nemá zápal plic, má však stenózu průdušnice a tak má problémy s dýcháním.

Vysvětlila, že ti lidé, kteří byli dlouhodobě napojeni na plicní ventilátor, mohou mít ve vzácných případech podobné komplikace. Častěji komplikací je, že kvůli dlouhému ležení začínají pacientům atrofovat svaly a pak se znovu učí chodit atd.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Ale komplikace po této nemoci mohou být velmi odlišné. Někteří se mohou ještě nějaký čas po nemoci zadýchávat, nebo mohou kašlat.

Jiní lidé mohou mít bolesti hlavy nebo svalů, mohou mít výpadky paměti nebo nespavost, stav některých pacientů může být podobný depresi.

Zdravotníci / Ilustrační foto / Zdroj: gettyimages.com

Důsledky mohou být také srdeční problémy, cukrovka, bolest žaludku nebo vypadávání vlasů. Vše je velmi individuální a není možné říci, zda člověk bude mít nějaké podobné důsledky, nebo ne.

V takových situacích by pacient musel nejprve navštívit praktického lékaře a pak by musel podstoupit léčbu spolu s odborníkem. Který lékař bude pomáhat bude záviset na tom, jaký problém má člověk.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

V některých případech může dojít k trombóze, což může mít v individuálních případech důsledky pro srdce, mozek nebo plíce. Pokud jde o plicní embolii, pak důležitou součástí léčby bude dechová rehabilitace.

Těžké komplikace po covidu mají hlavně lidé, kteří měli závažný průběh nemoci.

Zdravotníci / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Alena Zimulová také upozornila, že na koronavirus neexistuje zázračný lék. Vysvětlila to tím, že po této nemoci může mít problémy celý organismus a není možné vyvinout univerzální lék pro celé tělo.

PSALI JSME: DCERA BRUCE WILLISE UKÁZALA FOTKU SVÉHO OTCE V MLÁDÍ: JAK VYPADAL HEREC PŘED 33 LETY

PŘIPOMÍNÁME: ČESKÝ PILOT PROZRADIL, JAK PROBÍHALA EVAKUACE Z AFGHÁNISTÁNU: ŘEKL, ŽE MEZI CESTUJÍCÍMI BYLA I MIMINKA

Share