Konec 75 procentní slevy jízdného pro seniory a studenty: kolik si boudou muset tyto skupiny lidí připlatit a kdo nově slevu získá

V pátek 1. dubna se sníží slevy na jízdné ve veřejné dopravě a místo 75 % budou činit 50 %. Na začátku roku tuto změnu schválila vláda. Slevy jsou určeny pro děti, studenty a důchodce nad 65 let. Kromě toho na ni nově dosáhnou invalidní důchodci s invaliditou 3. stupně. Informuje o tom CNN Prima NEWS.

Snížení slev na jízdné by mělo státu ušetřit kolem 1,8 miliardy Kč. Před koronavirovou epidemií stát platit za slevu téměř 6 miliard korun a během pandemie se tato částka snížila přibližně o 2 miliardy.

Autobus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Studenti do 26 let a senioři tak mohli využit slevu až 75 %. Nová vláda se ale rozhodla slevu jízdného snížit o 25 %.

Nově slevu ale budou moci využit i lidé s invalidním důchodem 3. stupně.

Vlak / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

„Poloviční sleva jízdného je stále pro využívání veřejné dopravy atraktivní,“ uváděl ministr dopravy Martin Kupka, který dodal, že stát také ušetří na svých výdajích.

Šéf resortu také reagoval na kritiku opozice, která během svého vládnutí na tento rok založila na slevu jízdného pouze polovinu potřebné částky a musela by slevu také snížit nebo se znovu zadlužovat.

Vlak / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Senioři na změny reagovali negativně. Zástupci některých organizací uvádějí, že důchodci budou tak omezení v cestování a část z nich si nebude moci jízdenky ve veřejné dopravě zaplatit.

Psali jsme:„Vím, že jsou ženy, které uvítají dvě čárky na testu“: Honza Dědek prozradil, proč musel zrušit natáčení své talk show 7 pádů

PSALI JSME: ZÍSKAT HYPOTÉKU BUDE JEŠTĚ TĚŽŠÍ: JAK SE ZMĚNÍ PODMÍNKY PRO ZÁJEMCE O NEMOVITOST

PŘIPOMÍNÁME: LEOŠOVI MAREŠOVI RODIČOVSTVÍ SLUŠÍ: FANOUŠKŮM UKÁZAL ÚŽASNOU FOTKU S DCEROU

Share