Koalice SPOLU nechce zvyšovat daně: jakým způsobem hodlají zlepšit stav státního rozpočtu

Koalice SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) nehodlá zvyšovat daně, až bude ve vládě. Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura ale upřesnil, že výjimkou by mohlo být jen zavedení digitální daně. Informuje o tom server iDNES.cz.

Zástupci koalice se domnívají, že bude nutné šetřit na provozu státu. Podle nich by bylo možné snížit počet státních úředníků o 13 procent. To by státu pomohlo ušetřit 7 miliard Kč.

Zbyněk Stanjura / Zdroj: youtube.com

Jedním z argumentů bylo, že od roku 2017 se počet státních zaměstnanců zvýšil o 16 tisíc. Podle NKÚ jsou mezi nimi i „mrtvé duše“.

Zbyněk Stanjura představil plán jejich koalice společně s místopředsedou poslaneckého klubu ODS Janem Skopečkem, místopředsedou TOP 09 Lukášem Otysem a za KDU-ČSL ekonomem Miroslavem Zborovským.

Zbyněk Stanjura / Zdroj: youtube.com

Předseda poslaneckého klubu ODS pro iDNES.cz řekl, že nebudou zvyšovat DPH. Nevylučuje však možnost, že by mohla být zvýšena spoluúčast pacientů na úhradách za zdravotní péči.

Řekl, že toto téma bude ještě diskutováno, ale v žádném případě to není něco, co by mohlo zachránit veřejné rozpočty.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Také se domnívá, že Elektronická evidence tržeb je „mrtvý projekt“. Jejich politická síla to proto hodlá zrušit po volbách do Sněmovny.

Zástupci koalice SPOLU tvrdí, že problémem nejsou příjmy rozpočtu, ale jeho výdajová část. Dalším způsobem, jak ušetřit, by tedy podle nich bylo zrušení dotací slev na jízdném pro dopravce.

Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala, Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Také by chtěli zrušit dotace pro velké firmy nebo omezit neinvestiční výdaje z rozpočtu. To by všechno celkem pomohlo státu ušetřit 40 až 60 miliard Kč. Upozornili i na efektivitu využití evropských peněz.

PSALI JSME: MILAN KUBEK SI MYSLÍ, ŽE IDEÁLNÍM SCÉNÁŘEM BY BYLO POVINNÉ OČKOVÁNÍ PROTI KORONAVIRU: PODLE NĚJ BY ODPÍRAČI OČKOVÁNÍ MOHLI CÍTIT VÝHODY KOLEKTIVNÍ IMUNITY, ALE SAMI K TOMU PŘISPĚT NECHTĚJÍ

PŘIPOMÍNÁME: LADISLAV POTMĚŠIL BYL ŽENATÝ PŘED TÍM, NEŽ POTKAL SVOU ŽIVOTNÍ LÁSKU JAROSLAVU BROUSKOVOU: KÝM BYLA JEHO VYVOLENA

Share