Kdy by mohla být jmenována nová vláda: je možné, že Miloš Zeman nebude jmenovat dva ministry

V úterý se konala neformální schůzka jmenovaného předsedy vlády Petra Fialy (ODS) a hlavy státu Miloše Zemana. Hovořili o postupu při jmenování kabinetu. Jmenování vlády by se mohlo uskutečnit v pátek 17. prosince. Informuje o tom server TN.cz.

Frekvence 1 informuje, že schůzka nového premiéra a prezidenta se uskutečnila v úterý. Petr Fiala na svém Twitteru uvedl, že schůzka byla neformální.

Miloš Zeman / Zdroj: youtube.com

Miloš Zeman už dříve řekl, že je pravděpodobné, že jednoho z kandidátů na ministra bude vetovat. Média předpokládají, že by mohlo jít o kandidáta na šéfa resortu zahraničí Jana Lipavského (Piráti).

Frekvence 1 také informovala, že podle jejich informací Lipavskému prezident při schůzce prý poradil, aby odstoupil z kandidatury.

Jan Lipavský / Zdroj: youtube.com

Petr Fiala ve středu uvedl, že pokud hlava státu nejmenuje vládu jako celek, tak bude považovat za nutné podat na něj kompetenční žalobu. Touto žalobou by se zabýval Ústavní soud.

Podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského by řešení této situace mohlo trvat 2 až 5 měsíců, nemůže však říci přesněji. Uvedl to pro Deníku N.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Portál Blesk informoval, že jmenování nového kabinetu by se mohlo uskutečnit v pátek 17. prosince.

Objevily se také informace, že prezident možná nejmenuje dalšího kandidáta na ministra. Jde o kandidáta na šéfa resortu zemědělství Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL). Nemůže být brzy jmenován kvůli nákaze covidem.

Miloš Zeman / Zdroj: youtube.com

Pět stran z koalice nyní předpokládá, že ministerstva zahraničí a zemědělství by dočasně mohli povést další ministři. Také Petr Fiala a Miloš Zeman by se měli sejít znovu v pondělí, kdy už prezident ukončí všechny pohovory s kandidáty.

PSALI JSME: DO ČESKA BUDOU BRZY DODÁNY TABLETY PROTI KORONAVIRU: ADAM VOJTĚCH PROZRADIL, PRO KOHO BUDOU URČENY

PŘIPOMÍNÁME: SLIBNÉ VÝSLEDKY: TŘI DÁVKY VAKCÍNY EFEKTIVNĚ CHRÁNÍ PŘED OMIKRONEM, OZNÁMILA SPOLEČNOST PFIZER

Share