Karel Havlíček se pustil do Martina Kupky: prohlásil, že vláda žene Čechy do chudoby a že to bude mít negativní dopady i na uprchlíky

Podle bývalého ministra průmyslu a obchodu a současného poslance Karla Havlíčka (ANO) vláda žene české občany do chudoby. Varoval také, že v budoucnu by se to mohlo otočit proti ukrajinským běžencům. Šéf resortu dopravy Martin Kupka (ODS) ale odpověděl, že kabinet chce zvládnout krizi, a proto by měl pomáhat tam, kde by to bylo potřebné. Řekli to pro CNN Prima News.

Karel Havlíček uvedl, že vláda v rámci cílenésociální podpory pomáhá jen pěti procentům Čechů. Zároveň ale dodal, že kabinet žene do chudoby asi dvacet procent obyvatel.

Karel Havlíček / Zdroj: youtube.com

Byl také nespokojen s tím, že vláda ignoruje střední třídu, podle něj je to v Česku asi 85 procent lidí. Stát by podle něj měl pomoci i lidem ze střední třídy.

Nelíbilo se mu také, že ministři nechtěli zavést plošná opatření k řešení energetické krize. Dodal, že 24 zemí v Evropské unii už podobná opatření přijalo.

Karel Havlíček / Zdroj: youtube.com

„Pokud budete takto hospodařit a poženete lidi do chudoby, otočí se to proti uprchlíkům a bude se hledat vina. Ta bude na vaší vládě,“ varoval Karel Havlíček.

Martin Kupka odpověděl, že vláda pomáhá českým občanům a uprchlíkům z Ukrajiny. Podle něj dělá konkrétní kroky, aby pomohla těm lidem, kteří tuto pomoc skutečně potřebují. Prohlásil, že pokud chce kabinet zvládnout současnou krizi, musí postupovat podobným způsobem.

Martin Kupka / Zdroj: youtube.com

Připomněl, že ministři se rozhodli zvýšit životní a existenční minimum. Výše dávek, které někteří občané pobírají, závisí na těchto minimech.

Podle ministra dopravy si vláda nepřeje, aby nyní byla situace podobná jako při epidemii koronaviru. Měl na mysli to, že tehdy dostali pomoc od státu i ti lidé, kteří ji nepotřebovali.

Martin Kupka / Zdroj: youtube.com

Dodal však, že vláda navzdory tomu plošná opatření projednává. Upřesnil ale, že to bude znamenat, že se stát stane ještě zadluženější.

PSALI JSME: V ČR SE OČEKÁVAJÍ ZVÝŠENÍ CEN NA TEPLO A ELEKTŘINU: AKADEMIK OSIČKA SE VYJÁDŘIL K SITUACI

PŘIPOMÍNÁME: VÍT RAKUŠAN SE TAKÉ ROZHODL POMOCT UKRAJINSKÉ RODINĚ: JAK NA TO ZAREAGOVALA JEHO FANOUŠCI

Share