„Jsem lékař a pět let jsem se nesprchoval“

„Cítím se skvěle.“ Dr. James Gamblin odpovídá na otázky týkající se jeho rozhodnutí přestat se sprchovat před pěti lety. „Zvyknete si. Je to normální,“ řekl v rozhovoru pro BBC. Sedmatřicetiletý doktor je profesorem na Fakultě veřejného zdraví na Yale University a lékařem, který se specializuje na preventivní medicínu.

 

Sprchový kout / Zdroj: youtube.com

 

Psal také pro americký časopis The Atlantic, kde v roce 2016 publikoval článek s názvem: „Vzdal jsem se sprchy a život není u konce. Po celé dva roky svého života se sprchujeme nebo si dáváme koupel. Kolik z toho času (peněz i vody) zbytečně promrháme?“ napsal.

V roce 2020 Gamblin podrobně popsal své zkušenosti ve své knize: The New Science of Skin and the Beauty of Doing Less.

Ačkoli je pan Gamblin přesvědčen, že bychom si měli umývat ruce mýdlem a čistit si zuby, věří, že jiné části našeho těla takovou starostlivost vůbec nepotřebují.

Experimentujte s odmítnutím mýdla

Rozhodnutí přestat se sprchovat začalo jako experiment. „Chtěl jsem vědět, co se stane,“ vysvětluje. „Znám hodně lidí, kteří se velmi málo koupou. Věděl jsem, že je to možné, ale chtěl jsem se otestovat, abych zjistil, jaké to bude mít následky.“

Jaké byly důsledky poté, co se v roce 2015 přestal sprchovat?

 

Koupelna / Zdroj: youtube.com

 

„Postupem času si vaše tělo zvykne – čím dál více a bez použití deodorantu a mýdla už necítíte tak špatný zápach,“ říká. „A navíc se vám pokožka přestane mastit,“ dodává lékař.

„Mnoho lidí používá šampon k odstranění tuku z vlasů a poté pomocí kondicionéru přidává syntetické oleje. Pokud můžete tento cyklus přerušit, vaše vlasy budou vypadat stejně, jako před tím, než jste je začali používat,“ dodává.

 

Šampon / Zdroj: youtube.com

 

Doktor ale vysvětluje, že se jedná o postupný proces. Zpočátku začal používat méně mýdla, šamponu a deodorantu a méně často se sprchoval – místo každodenní sprchy ho začal užívat každé tři dny a poté úplně přestal.

„Byly chvíle, kdy jsem se chtěl osprchovat, protože mi to chybělo. Cítil jsem špatný zápach a cítil jsem se špinavý,“ vzpomíná pan Gamblin. „Ale postupem času jsem se tak cítil méně a méně,“ dodal lékař. Pan Gamblin říká, že čím méně vody a sprchového gelu použil, tím méně mu ho bylo potřeba.

 

Člověk ve sprše / Zdroj: youtube.com

 

Nepříjemný zápach a bakterie

Americký akademik vysvětluje, že vůně našeho těla je výsledkem bakterií, které žijí na pokožce a živí se potem a tuky.

Když každý den používáme různé výrobky na pokožku a vlasy, narušujeme přirozenou rovnováhu pokožky.

 

Různé druhy mýdla / Zdroj: youtube.com

 

„Když se velmi aktivně sprchujete, ničíte svůj ekosystém,“ napsal v článku v časopisu Atlantik v roce 2016. „Kůže se zotaví se rychle, ale obvykle s více mikroby zodpovědnými za zlý zápach,“ vysvětluje vědec.

Říká však, že odmítnutí se umýt spustí proces regulace, díky kterému se ekosystém dostane do stabilního stavu a nepříjemný zápach zmizí. „Necítíte vůni růží nebo parfému na tělo, ale není to ani nepříjemný zápach,“ říká. „Cítíte jen vůni lidského těla.“

Rozdíl ve vůni

V rozhovoru pro BBC Science Focus v srpnu 2020 byl pan Gamblin dotázán, zda si myslí, že by mohl skutečně páchnout, ale lidé byli příliš zdvořilí, aby mu to řekli. Vědec vysvětlil, že požádal kolegy, přátele a známé, aby se nestyděli a řekli mu pravdu. Tak, jak řekl, dosáhl bodu, kdy jeho tělo už nemělo tak silný zápach.

Pan Gamblin tvrdí, že jeho ženě se jeho nová vůně líbila a ostatní ji nazývali „dobrou“.

„Po většinu naší historie jsme měli pachy, které byly součástí naší komunikace s ostatními lidmi,“ vysvětlil.

Doktor však říká, že tyto pachy byly z naší sociální biologie do značné míry odebrány. „Doufáme tedy, že lidé nic necítí nebo že cítí pouze vůni parfému, kolínské vody nebo tělového mýdla,“ říká. „Jinak to znamená, že voníme špatně. Pokud je na člověku patrný zápach, je to negativní,“ dodal.

 

Pěna ve sprše / Zdroj: youtube.com

 

Věda versus marketing

Věří, že klíčem je rozlišovat mezi vědou a marketingem. Pan Gamblin říká, že používáme více věcí, než skutečně potřebujeme, protože si myslíme, že nám to pomůže. Lékař také tvrdí, že naše postupy vlastní péče jsou moderním vynálezem. „Většina lidí neměla za posledních 100 let přístup k tekoucí vodě,“ říká pan Gamblin.

Obyčejní lidé se mohli umýt v řekách nebo jezerech, ale těžko to dělali každý den, dodává. „Kromě toho neexistovala možnost hromadné výroby. Tolik lidí používalo domácí mýdlo a nepoužívali ho každý den, protože bylo příliš tvrdé na pokožku,“ – vysvětluje vědec.

Jsou sprchy přeceňovány?

Nejprve akademik poznamenává, že ne každý sdílí stejnou představu o tom, co to znamená být čistý. Rovněž věří, že zvyk sprchovat se lze přeceňovat. „Řekl bych, že je to osobní volba, ale ne lékařská nutnost,“ říká.

 

Dr. James Gamblin / Zdroj: bbc.com

 

Jak tedy vyzkoušet jeho metodu?

Lékař poznamenává, že nemá v úmyslu rozhodovat, co je správné a co ne, ani říkat, že jeho přístup je pro všechny nejlepší.

Je to jen metoda, která fungovala pro něj. Lidem, kteří mají kožní problémy nebo by to chtěli jen zkusit, doporučuje začít pomalu a dělat všechno postupně. Někteří například začínají používat méně šamponu, zatímco jiní volí jemnější deodorant.

 

„Můžete začít s kratšími, chladnějšími a méně častými sprchami a používat méně mýdla,“ říká.

 

PSALI JSME: JAKÉ CHYBY SE DOPOUŠTĚJÍ HOSPODYNÍ PŘI PRANÍ PRÁDLA V PRAČCE

PŘIPOMÍNÁME: SOUSEDÉ SE VYSMÁLI RODINĚ, KTERÁ SLÍBILA, ŽE BUDE NOSIT JEN ČERVENÉ A BÍLÉ OBLEČENÍ. DOKUD NEZJISTILI, K ČEMU TO VEDLO

Share