Jihoafrická mutace koronaviru v Česku: Jan Blatný oznámil, že pro lidi, kteří se touto mutací nakazili, se změní pravidla karantény

Šéf resortu zdravotnictví Jan Blatný uvedl, že je nutné změnit pravidla karantény pro lidi, kteří se nakazili jihoafrickou mutací koronaviru. Nyní pro tyto lidi bude nutné podstupovat PCR testy pro ukončení izolace. Informoval o tom portál novinky.cz.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný po jednání vlády řekl, že v Česku existuje jihoafrická mutace koronaviru. Proto jsou potřeba změny.

Jan Blatný / Zdroj: youtube.com

Podle něj nyní budou muset lidé, kteří se nakazili jihoafrickou mutací koronaviru nebo s podezřením na ni, podstupovat PCR test pro ukončení izolace. To znamená, že to člověk bude muset udělat nejdříve 14 dní po infekci.

Jihoafrická mutace koronaviru je ještě nakažlivější nežbritská. Někteří odborníci se domnívají, že tato mutace může být dokonce 2,5krát nakažlivější než britská mutace.

Jan Blatný / Zdroj: youtube.com

Šéf resortu zdravotnictví uvedl, že nyní bude jedním z úkolů zabránit šíření nové mutace. Řekl také, že lidé s podezřením na jihoafrickou mutaci byli dotrasováni.

Několik případů takové nákazy bylo odhaleno koncem minulého měsíce v jedné brněnské mateřské škole. Celkem bylo v Brně odhaleno sedm lidí s touto mutací.

Jan Blatný / Zdroj: youtube.com

Zatím se však britská mutace šiří po Česku dost rychle. V mnoha krajích se pohybuje kolem 50 procent, v některých krajích však tento ukazatel dosahuje až 80 procent.

Ministr dodal, že kdyby věděli o šíření britské mutace před několika měsíci, zavedli by opatření jinak. Minulost už se ale nezmění.

Jan Blatný / Zdroj: youtube.com

Situace v nemocnicích zůstává vážná, počet hospitalizovaných pacientů se pohybuje kolem 8 tisíc, z toho je více než 1 700 lidí ve vážném stavu.

PSALI JSME: JAK ČESKÉ CELEBRITY OSLAVILY MDŽ: MNOZÍ NEJENŽE DOSTALY DÁRKY, ALE TAKÉ POPŘÁLY SVÝM FANOUŠKŮM

PŘIPOMÍNÁME: HELENA VONDRÁČKOVÁ PROMLUVILA, JAK SE CÍTÍ PO OČKOVÁNI PROTI KORONAVIRU: “VIDÍM TO JAKO JEDINOU MOŽNOST, KTERÁ NÁS DOVEDE TOHOTO ONEMOCNĚNÍ ZBAVIT“

Share