„Je to celosvětový trend“: Roman Prymula promluvil o rozvolňování. Podle něj by bylo brzy možné odložit respirátory

Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula se domnívá, že přínosy zmírnění opatření již převažují nad možnými riziky. Předpokládá, že se blíží doba, kdy už budeme moci chodit bez respirátorů. Řekl to pro CNN Prima News.

Epidemiolog uvedl, že epidemie trvá už dva roky a nyní existuje velká poptávka po rozvolnění opatření. Lidé chtějí, aby vláda opatření zrušila.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

„Je to celosvětový trend,“ řekl Roman Prymula. V dalších evropských zemích vlády opatření také rozvolňují, byla zmírněna například ve Velké Británii nebo Dánsku.

Podobné plány mají i sousední státy, například Slovensko nebo Rakousko. Česká vláda se také rozhodla opatření postupně zmírňovat.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Předseda vlády Petr Fiala minulý týden řekl, že v březnu už nebude platit většina opatření. Lidé ale budou muset ještě nosit respirátory. Epidemiolog předpokládá, že to také nebude trvat dlouho.

Vysvětlil, že pokud budou lidé nosit respirátory déle, rizika budou o něco menší. Dodal, že pokud budeme hodnotit celkovou situaci, tak přínosy už mohou převažovat nad možnými riziky. Ale kdy přesně budou roušky zrušeny, o tom rozhodne vláda.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Vyjádřil se také k testování. Myslí si, že ještě nenastala doba, kdy by bylo možné přestat proplácet testy. Podle něj podíl pozitivních výsledků testů zůstává velmi vysoký a právě to je důvodem.

Epidemická situace se zlepšuje, počty nakažených a hospitalizovaných klesají. Situace v nemocnicích se ale zatím nevrátila k normálu.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

„Bohužel ještě máme zátěž v nemocnicích, která ale s tím odstupem, co vidíme, bude klesat,“ dodal Roman Prymula.

PSALI JSME: ÚSTAV ZDRAVOTNICKÝCH INFORMACÍ A STATISTIKY UVEDL DATA O OMIKRONU: ODBORNÍCI PROZRADILI, JAK VAKCÍNA CHRÁNÍ PŘED HOSPITALIZACÍ

PŘIPOMÍNÁME: VLÁDA SCHVÁLILA MIMOŘÁDNÉ ZVÝŠENÍ DŮCHODŮ: „REAGUJEME NA VÝVOJ INFLACE,“ ŘEKL MARIAN JUREČKA A PROZRADIL, O KOLIK SE ZVÝŠÍ PRŮMĚRNÁ PENZE

Share