Jaromír Balda byl nedávno propuštěn z vězení domů a poskytl první rozhovor: „Já se cítím jako vlastenec“

Dva roky a osm měsíců strávil důchodce Jaromír Balda ve vězení, přestože byl původně odsouzen na čtyři roky vězení. Skončil za mřížemi kvůli teroristickému útoku na železnici a také kvůli vyhrožování teroristickým činem. Pro pořad Terén poskytl svůj první rozhovor. Informuje o tom server Seznam Zprávy.

Jaromír Balda / Zdroj: Novinky.cz

Tomuto důchodci je 74 let, sám pochází z obce Malá Bělá nedaleko Mladé Boleslavi. Nyní je v podmínce. Podle rozsudku soudu by se měl ten muž léčit na psychiatrii.

Jaromír Balda byl prvním odsouzeným v naší zemi za teroristický útok, sám se však za teroristu nepovažuje. Kdyby podle svých slov byl terorista, udělal by něco, že by tekla krev.

Jaromír Balda / Zdroj: Seznam Zprávy

„Já se cítím jako vlastenec,“ uvedl Jaromír Balda. Teroristou je podle něj člověk, který prosazuje nějakou svou ideologii, kterou jiní popírají, nebo to může být zloděj.

Před čtyřmi lety bylo mnoho lidí velmi překvapeno, co tento muž udělal a že to byl právě senior. Překvapeni byli i soudci a policisté, vzpomíná Jiří Wažik, šéf senátu Krajského soudu v Praze.

Vlak / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Stalo se to v létě 2017. Jaromír Balda tehdy způsobil 2 železniční nehody, na železničních kolejích totiž pokácel 2 stromy. U stromů rozhazel letáky, kvůli kterým měl vzniknout dojem, že za útokem mohou islamisté.

Muž se údajně bál uprchlíků. Pak přiznal, coudělal, ale teď mluví o svých činech, jako by je chtěl trochu odlehčit. Údajně se snažil stromy pokácet tak, aby lidé se ve vlacích nezranili.

Jaromír Balda / Zdroj: youtube.com

Soudci a odborníci to viděli jinak. Podle nich to bylo obrovské štěstí, že vlaky nevykolejily. Jinak by to mohlo skončit velkým počtem obětí.

PSALI JSME: PRYMULA ŘEKL, KOHO MŮŽE MUTACE DELTA OHROZIT: EPIDEMIOLOG TAKÉ UVEDL, KDO MŮŽE BÝT POMĚRNĚ V KLIDU

PŘIPOMÍNÁME: “TAKOVÝCH REAKCÍ OD VÁS JSEM NEČEKALA“: TĚHOTNÁ GABRIELA SOUKALOVÁ POSLALA VZKAZ SLEDUJÍCÍM

Share