Jako dítě byla nepopsatelnou dívkou a dnes je jednou z nejvlivnějších žen na světě

Byla označena za skutečně „lidovou“ prezidentku. Až do poloviny července 2018 uměl jméno chorvatské prezidentky vyslovit jen málokdo. Po finále mistrovství světa ve fotbale se však o Kolindě Grabarové-Kitarovićové mluvilo po celém světě.

Kolinda Grabar-Kitarovićová / Zdroj: storyfox.ru

Nestyděla se (a hlavně se nebála) sledovat zápasy národního týmu na tribuně spolu s ostatními fanoušky. Grabarová-Kitarovićová byla na své hráče, kteří se postarali o senzaci, když se dostali do finále Světového poháru, nadmíru hrdá. Nevyděsil ji ani prudký déšť, který se spustil během slavnostního vyhlášení vítězů finálového zápasu. Objala francouzského prezidenta i hráče obou národních týmů.

Kolinda Grabar-Kitarovićová / Zdroj: youtube.com

Ano, její země sice prohrála rozhodující zápas s Francouzi, ale ona sama si svou upřímností, otevřeností a přátelskostí získala srdce mnoha lidí na celém světě. Zde je několik faktů o životě bývalé chorvatské prezidentky.

Kolinda Grabar-Kitarovićová / Zdroj: youtube.com

Kolinda se narodila v malé vesnici Lubarska nedaleko Rijeky v rodině řezníka. Z dívky vyrostla opravdová holka. Od mala ráda hrála s chlapci fotbal. Jednou z jejích oblíbených činností byl lov s otcem. Mimochodem, její rodiče snili o chlapci.

Do školy dívka docházela do sousední Rijeky. Je to poměrně velké chorvatské město, takže všichni z Lubarska byly považovány za sedláky. V neposlední řadě vyvolával posměch její „venkovský“ přízvuk. Přesto Kolinda dostávala jen dobré známky. V dospělosti chtěla Kolinda pracovat jako letuška nebo překladatelka.

Kolinda Grabar-Kitarovićová / Zdroj: youtube.com

Dobré známky ve škole pomohly mladé Chorvatce získat stipendium na studium ve Spojených státech. Po návratu domů pokračovala ve studiu na Záhřebské univerzitě. Zde studovala mezinárodní vztahy. Od dob studií ve Spojených státech byla zvyklá vydělávat si na živobytí sama. Budoucí prezidentka pracovala během studií v prádelně.

Kolinda Grabar-Kitarovićová / Zdroj: youtube.com

Když se rozpadla Jugoslávie a Chorvatsko získalo nezávislost, Kolinda se rozhodla zkusit své síly v politice. Zná několik jazyků, pracovala jako poradkyně na několika ministerstvech a působila na chorvatském velvyslanectví za oceánem.

Kolinda Grabar-Kitarovićová / Zdroj: youtube.com

V roce 2003 byla Grabarové-Kitarovićová ve svých 35 letech zvolena do chorvatského parlamentu. Později se stala členkou vlády a působila jako ministryně pro evropskou integraci a zahraniční věci.

Kolinda Grabar-Kitarovićová / Zdroj: storyfox.ru

Grabarová- Kitarovićová se 19. února 2015 stala první ženou v historii Chorvatska, která se ujala prezidentského úřadu.

Se svým manželem Jakovem Kitarovićem se seznámila ještě jako studentka. Po šesti letech civilního manželství se v roce 1996 rozhodli svůj vztah oficiálně zaregistrovat. Kolinda je dvojnásobnou matkou. Vychovává dceru Katarinu (17) a syna Luku (15).

Kolinda Grabar-Kitarovićová / Zdroj: youtube.com

V loňském roce ji několik vlivných časopisů označilo za jednu z nejvlivnějších žen světa.

Uvnitř země podporovalo politiku bývalé prezidentky téměř 60 % obyvatel.

Lásku k fotbalu z dětství si nese po celý život. Mnoho politiků a světových lídrů, s nimiž se Kolinda setkala, má dres chorvatské reprezentace. Grabarová-Kitarovićová se snaží oblékat skromně, ale vkusně.

Kolinda Grabar-Kitarovićová / Zdroj: youtube.com

Bývalá prezidentka je často vídána ve veřejné dopravě (a to nejen před volbami). Někdy jde na trh sama. A tam samozřejmě hovoří s obyčejnými Chorvaty o jejich problémech.

Korlinda Grabarová-Kitarovićová je v zemi označována za skutečnou „lidovou“ prezidentku.

 

PSALI JSME: TAMARA KLUSOVÁ SE POCHLUBILA VELMI NETRADIČNÍM VYBAVENÍM SVÉHO DOMU: MANŽELKA ZNÁMÉHO ZPĚVÁKA UKÁZALA OBŘÍ KNIHOVNU

PŘIPOMÍNÁME: ZUZANA BELOHORCOVÁ UKÁZALA, JAK VYPADÁ PO OPERACI VÍČEK

Share