Jak správně pečovat o ložní prádlo a jak zjistit správnou hygienu s pomocí zrcadla

Během masové karantény je důležitější než kdy jindy postarat se o osobní hygienu a čistotu vašeho domova (zejména to platí pro změnu ložního prádla). V opačném případě se dokonce při rozhodnutí zůstat doma, můžete vystavovat riziku výskytu a vývoje různých onemocnění ve vašem těle.

 

Ložní hygiena / Ilustracní foto / Zdroj: youtube.com

 

Výměna ložního prádla

„Mnoho lidí si myslí, že stačí změnit ložní prádlo pouze jednou za pár měsíců. To potvrzují výsledky studie provedené americkou společností, která se specializuje na výrobu matrací. Více než 50 procent mladých lidí uvedlo, že si nemyslí, že je to nutné povlečení měnit častěji,“ řekla s hrůzou Mary Gagliardiová.

„Upřímně nerozumím takové lhostejnosti k osobní hygieně. Dokonce i když se neponoříte do tématu, co může poškodit vaše zdraví? Spát v čerstvé posteli je přeci mnohem příjemnější než na popadaném listí“

 

Ložní hygiena / Ilustracní foto / Zdroj: youtube.com

 

Sally Bloomfield (profesorka Londýnské hygienické školy) zase říká, že optimální období mezi výměnou ložního prádla je jeden celý týden.

Dokonce i když postel vypadá čistě, po dobu 7 dnů se hromadí mnoho odumřelých kožních buněk a potu. To přispívá k výskytu různých škodlivých bakterií, které mohou být zlikvidovány pouze při správném ošetření prádla.

 

Ložní hygiena / Ilustracní foto / Zdroj: youtube.com

 

Podle Sally Bloomfield, praní ložního prádla by mělo být na nejvyšší teplotě k odstranění co nejvíce bakterií, jak je to možné. Kromě toho je v teplých ročních obdobích nejlepší vysušit povlečení, polštáře a přikrývky na čerstvém vzduchu.

A další tříhodinové větrání ložního prádla jej navrátí do původní svěžesti i v polovině týdne, kdy pro velké mytí není ani čas, ani energie.

 

Ložní hygiena / Ilustracní foto / Zdroj: youtube.com

 

Chcete-li se chránit před různými houbovými onemocněními, odborníci doporučují další tepelné ošetření ložního prádla pomocí žehličky.

Zvláštní pozornost by měla být věnována polštářům. Měly by být také dodatečně vyžehleny nejméně jednou za dva týdny, aby se zbavili škodlivých mikroorganismů.

A určitě není přehnané 2-3krát za měsíc vysávat matraci.

 

Ložní hygiena / Ilustracní foto / Zdroj: youtube.com

 

Za zmínku stojí i to, že zvýšená vlhkost na jaře je dobrým důvodem k péči o častější výměnu ložního prádla, protože na vlhkém lůžku se škodlivé mikroorganismy a plísňové bakterie množí mnohem rychleji nežli na suchém.

Zkontrolujte, zda postel není nadměrně vlhká pomocí zrcadla – stačí jej dát na plachtu, přikrýt s přikrývkou a nechat tak ležet po dobu pěti minut, pak je třeba zkontrolovat, zdali se zrcadlo orosí. Orosené zrcadlo je jistým ukazatelem toho, že ložní prádlo by mělo být naléhavě vysušeno.

To je vše, co musíte udělat, abyste poskytli sobě a svým blízkým silný a zdravý spánek.

 

Ložní hygiena / Ilustracní foto / Zdroj: youtube.com

 

Chcete-li použít tyto tipy, nebo ne – je to na vás.

 

PSALI JSME: JAK VRÁTIT BÍLÝ ODSTÍN PLASTU NA DOMÁCÍCH SPOTŘEBIČÍCH: BUDETE POTŘEBOVAT JEN DVĚ VĚCI

PŘIPOMÍNÁME: 7 PROBLÉMŮ S POKOJOVÝMI ROSTLINAMI, O KTERÝCH VÁM ŘEKNOU LISTY

 

Share