Jak se změní budoucnost letecké dopravy

Připravte své analýzy. Zatímco pandemie koronaviru způsobila leteckému průmyslu zničující úder, většina odborníků souhlasí s tím, že se již brzy zotaví. Jedinou otázkou je, kdy. Ale je tu ještě jedna otázka: Jak? Někteří předpovídají druhou, a dokonce třetí vlnu koronaviru a varují, že k relativní normě se budeme moci vrátit až na konci roku 2021.

 

Budoucnost letecké dopravy / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

 

Letecké společnosti mezitím usilovně pracují na obnovení letů. Za tímto účelem zavádějí nové postupy a pravidla, jejichž cílem je vzbudit důvěru v cestujících a zabránit šíření viru. Tady je Osm změn, které bychom měli brzy očekávat:

 

1. Krevní testy nebo výtěry z nosu

Ve Spojených arabských emirátech začali cestujícím z Dubaje provádět krevní testy v dubnu. Výsledek je hotový za 10 minut.

 

Budoucnost letecké dopravy / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

 

Hongkong nedávno zavedl povinné testování pro covid-19 pro všechny přílety a na tokijském letišti v Japonsku jsou testy povinné pro cestující z rizikových zemí, jako je Itálie a Spojené státy.

 

2. Nová třída pro sociální vzdálenost

Futurista Ross Dawson navrhuje, aby se letecké společnosti pokusily zvětšit vzdálenost mezi cestujícími. Předpovídá vznik celé cestovní třídy, kterou vtipně nazývá „izolací“: například v ní budou sedadla rozdělena přepážkami nebo budou dokonce umístěna v samostatných kajutách, jako v některých kabinách první třídy.

 

Budoucnost letecké dopravy / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

 

Zajímavé je, že americká nízkonákladová letecká společnost Frontier se již pokusila zavést příplatek za sociální vzdálenost. Za $39 vám letecká společnost zaručila volné místo vedle. Tato iniciativa však vyvolala takový příval kritiky, že trvala jen několik dní.

3. Měření teploty

Air Canada je první severoamerická letecká společnost, která oznamuje povinná měření teploty před nástupem do letadla od 15. května. Za nimi následoval Frontier Airlines, který tento postup zavádí 1. června, a londýnské letiště Heathrow, které také oznámilo svůj záměr prověřit všechny cestující.

 

Budoucnost letecké dopravy / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

 

Etihad nainstaloval v Abú Dhabí kiosky, aby zkontroloval zdraví cestujících, a v Portoriku zašli ještě dále: na letišti v San Juanu budou termální zobrazovací kamery, které vyšlou poplach, když je detekována osoba s teplotou nad 37,9 °. Ve Spojených státech jsou tato opatření stále předmětem diskuse, ale spojenectví společností American Airlines, United Airlines, Delta Air Lines a Southwest je již podpořilo.

 

4. Povinné nošení masek

 

Budoucnost letecké dopravy / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

 

Nosit masky se stalo povinným na veřejných místech, takže by nemělo být překvapením, že většina leteckých společností to od cestujících vyžaduje. Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) doporučuje nosit masky nejen pro cestující, ale také pro členy posádky.

 

5. SMS upozornění místo front

Podle ředitele letiště Heathrow Johna Holland-Kaya bude pozorování sociální vzdálenosti při nástupu do letadla vytvářet takové fronty, že na letištích prostě nebude dost místa.

 

Budoucnost letecké dopravy / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

 

Proto v budoucnu budou k přistání použity mobilní telefony. Jakmile systém detekuje váš příjezd na letiště, můžete se odbavit k letu online a okamžitě přejít do tunelu, kterým budou cestující průběžně procházet všemi kontrolami k letadlu. Možná bude začátek přistání oznámen prostřednictvím SMS.

 

6. Nové uspořádání interiéru

Italská designová kancelář Avio Interiors zveřejnila makety možného řešení pro letecké společnosti, které chtějí zaplnit celou kabinu a zároveň minimalizovat možnost infekce. Prostřední židle v řadě po třech je otočena opačným směrem a mezi židlemi jsou instalovány průhledné přepážky.

 

Budoucnost letecké dopravy / Ilustrační foto / Zdroj: aviointeriors.it

 

A francouzský inženýr Florian Bargeau vytvořil odnímatelnou část, která se vejde na prostřední sedadlo, aby uzavřela cestujícího před těmi, kteří seděli za a po stranách.

7. Dezinfekční kabiny a čisticí roboty

Hongkongské mezinárodní letiště již testuje stánky, které dezinfikují člověka od hlavy po paty za 40 sekund antimikrobiálním aerosolem. Čisticí roboti sterilizují povrchy ultrafialovým světlem a stříkají dezinfekční prostředek do vzduchu.

 

Budoucnost letecké dopravy / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

 

8. Samostatná hygiena zavazadel.

Před naložením na palubu zavazadla projdou samostatným dezinfekčním procesem pomocí stříkání nebo UV záření.

 

Budoucnost letecké dopravy / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

 

Jste připraveni obnovit vaše lety za daných podmínek?

 

PSALI JSME: PÁTÝ ÚROVEŇ POHOTOVOSTI V ÚNORU: V ČESKU POKRAČUJE RŮST POČTU NEMOCNÝCH NA COVID

PŘIPOMÍNÁME: PŘÍSNÉ KONTROLY NA HRANICI S NĚMECKEM: KDO MŮŽE DO ZEMI A JAKÁ JE AKTUÁLNÍ SITUACE NA HRANICÍCH

Share